سازمان ملل هشدار داد حدود ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان که ۱۳ درصد از نیروی کار جهانی را در بر دارد، فاقد شغل مناسب هستند.
به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل با هشدار درباره عدم دسترسی به مشاغل مناسب در جهان که سبب تشدید ناآرامی‌های اجتماعی شده است اعلام کرد، بیش از ۴۷۰ میلیون نفراز جمعیت جهان در حال حاضر بیکار یا کم کار هستند.

براساس گزارش سازمان بین المللی کار سازمان ملل میزان بیکاری جهانی بطور نسبی در اکثر مقاطع دهه گذشته ثابت بوده است.

این در حالی است که به رغم اینکه این رقم در سال گذشته ۵.۴ درصد ثابت بود، اما نباید انتظار زیادی برای تغییر داشت، زیرا روند کند فعالیت‌های اقتصادی که سبب کاهش مشاغل موجود جمعیت رو به رشد شده است می‌تواند به افزایش شمار بیکاران کمک کند.

در گزارش سالانه استخدام جهانی و چشم انداز اجتماعی سازمان بین المللی کارآماده است در حدود ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان که ۱۳ درصد از نیروی کار جهانی را در بر دارد فاقد شغل مناسب هستند.

گای ریدر رئیس سازمان بین المللی کار گفت: ۴ میلیون نفر از جمعیت کاری، به نظر می‌رسد برای رسیدن به زندگی بهتر با مشکلات بسیاری زیادی روبرو هستند.

وی هشدار داد، ادامه و افزایش مشکلات و معضلات مربوط به بازار کار مانع از دسترسی آنان به مشاغل مناسب و در نتیجه ناکامی در تشکیل و ایجاد آینده‌ای بهتر شده است.

وی با اشاره به پیامد‌های نگرانی از نبود مشاغل مناسب و عدم دسترسی و شناسایی اینگونه کار‌ها هشدار داد ادامه چنین روندی می‌تواند سبب تشدید جنبش‌های اعتراضی و ناآرامی‌ها در سراسر جهان شود.

ریدر با اشاره به اعتراضات گسترده در برخی نقاط همچون لیبی و شیلی تصریح کرد، شرایط بازار کار می‌تواند سبب اختلال در انسجام اجتماعی بسیاری از جوامع شود.

تازه‌ترین گزارش‌های سازمان ملل نشان می‌دهد، شاخص ناآرامی اجتماعی با احتساب تظاهرات و اعتصابات حاکی از ان است که بین سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۹ از هر ۱۱ منطقه ۷ منطقه شاهد تشدید بی ثباتی‌ها بوده است.

براساس گزارش‌ای. ال. او بیش از ۶۰ درصد از نیروی کار جهانی در حال حاضر در اقتصادی غیررسمی فاقد تامین اجتماعی اصولی و دستمزد‌های استاندارد فعالیت می‌کنند.

در سال گذشته، بیش از ۶۳۰ میلیون نفر – یک پنجم از جمعیت کاری جهان – در شرایط باصطلاح فقر کاری با درآمد روزانه کمتر از ۳.۲۰ دلار زندگی کردند.

این سازمان همچنین در باره نابرابری دسترسی به مشاغل و درآمد‌های عالی ناشی از عوامل جنسیتی، سن و محل جغرافیایی هشدار داد. ای. ال. او اعلام کرد برای اینکه حقوق بگیران ۲۰ درصد پایین جامعه بتوانند سالانه همان مبلغ درآمد گروه مخالف را داشته باشند ۱۱ سال طول می‌کشد.