فرمانده قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلح بیکاری را ابرچالش کشور دانست و گفت: یک برنامه پنج ساله تدوین کردیم که تا سال ۱۴۰۱ همه سربازان حداقل باید یک مهارت را کسب کرده باشند.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از مهر، سردار سید مهدی فرحی صبح سه‌شنبه در جلسه رونمایی از سامانه اطلاعات مکانی روستاها با گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی بیان داشت: در حال حاضر سربازی شرایط ویژه‌ای از لحاظ کمیت و کیفیت پیدا کرده زیرا امروزه بیش از نیمی از سربازان ما تحصیلکرده هستند و تحصیلات عالیه دارند.

وی افزود: در نیروهای مسلح ساز و کار ما به گونه‌ای است که کاربران نیاز به آموزش‌های ویژه‌ای دارند زیرا سربازی که کاربر سلاح‌های پیشرفته است باید آموزش‌های مخصوص را فرا گیرد.

فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در حال حاضر رویکرد جامعه نسبت به سربازی باید تغییر کند و رویکرد آن به سمت جذابیت، نشاط و شادابی سرباز پیش رود که در این راستا رهبر معظم انقلاب بیش از ۱۷۳ تدبیر برای توجه ویژه به سرباز ارائه کرده‌اند.

فرحی تصریح کرد: بزرگترین ثروت هر جامعه نیروی انسانی آن است که جوانان بیشترین این جمعیت را تشکیل می‌دهند و بیش از نیم میلیون نفر از این جمعیت سربازان جوان و آینده‌دار ما هستند که ما با ابر چالش بیکاری روبرو هستند به طوری که بر اساس آمار رسمی وزرات کار ۳.۸ میلیون نفر بیکار داریم.

وی یادآور شد: ستاد کل نیروهای مسلح در راستای کاهش بیکاری در جامعه باید یک ساز و کار جدید و هنجار شکن ایجاد کند.

فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلح ابراز داشت: قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح در سال ۹۶ تشکیل شده که وظیفه ذاتی آن این است مهارت آموزی سربازان طی دو سال خدمت سربازی است که در این راستا یک نقشه راه تعریف کرده‌ایم.

وی گفت: ما یک برنامه پنج ساله تدوین کردیم که تا سال ۱۴۰۱ هیچ سربازی نباشد که هنگام پایان خدمت سربازی حداقل یک مهارت کسب نکرده باشد.

فرحی با بیان اینکه مهارت باید از جنس اشتغالزایی باشد، عنوان کرد: ۵۱۲ رشته مهارت آموزی در نظر گرفته شده که شامل قبل، حین و بعد از خدمت سربازی است که در یک کتابچه تحت عنوان گام‌های مهارت آموزی ارائه شده است اما برای نهادینه کردن آن یک حلقه مفقوده وجود دارد و آن مشارکت همه دستگاه‌ها با ما است.

وی افزود: تا کنون با ۲۱ دستگاه و نهاد توافقنامه‌ای امضا کردیم و به همه استانداران ابلاغ کردیم که همه در راستای مهارت‌آموزی به ما کمک کنند تا سربازان با یک مهارت بعد از پایان خدمت سربازی وارد جامعه شوند.

فرحی ادامه داد: ما برای پس از خدمت سربازی هم یک بسته حمایتی خاصی را تعریف کردیم لذا سازمان امور مالیاتی، بیمه، بانک‌ها و معاونت اشتغال ساز و کار لازم و زیر ساخت را فراهم کنند تا بحث پس از خدمت محقق و منجر به اشتغال شود که اگر اینچنین نشود عملاً آموزش‌های ما بلااستفاده و بیهوده بوده است.

فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اولویت اشتغال در جامعه باید برای سربازانی باشد که آموزش را کسب کرده‌اند.

فرحی اظهار داشت: مهارت‌هایی که سربازان فرامی‌گیرند مهارت‌های عمومی و اختصاصی است که تا به امروز حدود ۵۰ هزار نفر گواهی امداد و نجات دریافت کرده‌اند.

وی یادآور شد: در بحث مهارت آموزش، موضوعی راهبردی و در جهت امنیت ملی و نشاط اجتماعی است بنابراین در قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح در سال ۹۶ به ۱۰۳ هزار سرباز و در سال گذشته به ۱۵۰ هزار نفر آموزش‌های مهارتی داده شد همچنین امسال نیز ۲۰۰ هزار نفر برنامه در این راستا تا پایان سال داریم.

فرحی گفت: در سال گذشته میانگین آموزش ما ۲۲ ساعت بوده که در کرمان بالای ۶۰ ساعت است که جای تبریک دارد اما باید رصد شغلی را پایش کنیم تا این افراد پس از خدمت به کار مشغول شوند.