معاون پژوهش و فناوری جامعه اسلامی کارگران کشور، گفت: پایان‌نامه‌های دانشگاهی قابلیت تجاری‌سازی ندارند.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه، یدالله جعفری در دیدار جمعی از معاونین و اعضای شورای مرکزی جامعه اسلامی کارگران آذربایجان‌شرقی با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان طی سخنانی با اشاره به مشکلات جامعه صنعت کشور گفت: مشکلات صنعت و تولید در کشور قابل کتمان نیست.

وی در این خصوص با بیان اینکه هر کس به اندازه فهم و توان خود باید در رفع مشکلات حوزه صنعت و تولید اقدام کند گفت: صنعت و تولید در کشور از مشکلات پیدا و پنهانی رنج می‌برند.

98110217

معاون پژوهش و فناوری جامعه اسلامی کارگران کشور با تاکید بر اینکه، متروکه شدن داشته‌های علمی جوانان از جمله مشکلات مبتلابه حوزه صنعت است، خاطر نشان ساخت: برای اینکه بتوانیم از دانش جوانان در حوزه صنعت و تولید بهره ببریم باید آنان را در حوزه‌های مرتبط با تخصص خود به کار گیریم.

جعفری در ادامه با بیان اینکه ارتباط صنعت و دانشگاه بسیار کم‌رنگ و بی‌رمق است، گفت: متاسفانه پایان‌نامه‌های دانشگاهی به علت ضعف در ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت قابلیت تجاری‌سازی ندارند.

وی به بهره‌گیری از توانمندی‌های بخش خصوصی در حوزه صنعت اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد بهره‌مندی از توانایی‌ها و داشته‌های بخش خصوصی در حوزه صنعت می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد.

معاون پژوهش و فناوری جامعه اسلامی کارگران کشور تاکید کرد: متاسفانه عمده تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بین صنعت و دانشگاه عملیاتی نمی‌شود که باید در این حوزه فکری اساسی کرد.

جعفری در این زمینه افزود: پیوند دائمی و مستحکم بین صنعت و دانشگاه قطعاً باعث رونق کسب و کار و تولید خواهد شد.

وی انجام فعالیت‌های پژوهشی توسط دانشگاهیان را موتور محرکه چرخش چرخ‌های صنعت دانست و گفت: فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها در کنار فعالیت‌های پژوهشی بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند در بالا بردن کمیت و کیفیت تولیدات و همچنین اشتغالزایی موثر باشد.

معاون پژوهش و فناوری جامعه اسلامی کارگران کشور با آسیب شناسی فعالیت های دانشگاه گفت: متاسفانه عمده دانشگاهیان علاقه مند به مشاوره دادن بوده و کاری به موثر بودن یا نبودن نتیجه مشاوره خود ندارند که این رویه باید تغییر کند.

جعفری در این خصوص تاکید کرد: برای رسیدن به این مهم ضروری است رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی در راستای کیفی‌سازی پروژه‌های صنعتی پیش از نگارش، توسط اهل فن تصویب شود تا از این طریق مشکلات صنعت نیز برطرف شود.

98110222

برپایه این گزارش در این جلسه بعد از ارائه نقطه نظرات کارشناسان موسسه احیاگران امدادصنعت نانو و سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی، حبیب امین‌زاده رئیس سازمان صمت این استان گفت: هر مجموعه‌ای که برای ارزش افزوده در تولید فعالیت کند از آن حمایت خواهیم کرد.