معاون وزیرکار درباره تعاونی جوانان گفت:هدف اصلی از ایجاد تعاونی جوانان این است که بتوانیم تبعیض مثبتی میان تعاونی‌های جوانان و تعاونی‌های دیگر ایجاد کنیم تا جوانان بتوانند کسب و کارهای پایداری را ایجاد کنند.

به گزارش پایگااه خبری شصت دقیقه از تسنیم، محمدکبیری، معاون وزیرکار در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،درباره تعاونی جوانان گفت: هدف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان این است که شرایط برای اشتغال جوانان فراهم شود. تعریفی که از تعاونی‌های جوانان ارائه می‌کنیم، تعریف شکلی است. هدف اصلی این است بتوانیم تبعیض مثبتی میان تعاونی‌های جوانان و تعاونی‌های دیگر ایجاد کنیم تا جوانان بتوانند کسب و کارهای پایداری را ایجاد کنند.

 وی ادامه داد:  در وزارت ورزش و جوانان بیش از 2 هزار(NGO) وجود دارد.  بسیاری از این کسب و کارها می خواهند کسب و کاری راه بیندازند در حالیکه از لحاظ مالی قادر به انجام این کار نیستند،تخصص لازم را دارند و آموزش های لازم را دیده اند اما نیاز به منابع مالی و آموزش های تکمیلی دارند. 

کبیری بیان کرد:در راستای توافقی که با وزارت ورزش و جوانان داشتیم مقرر شد که طرح هایی که در حوزه جوانان وجود دارد، در قالب تعاونی ساماندهی شود و به آنها تسهیلات با نرخ ترجیحی پرداخت کنیم.  برای تسهیل در جذب این تسهیلات هم «صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون» تا سقف 500میلیون تومان ضمانت‌نامه بدون وثیقه در نظر می‌گیرد تا متقاضیان بتوانند از تسهیلات ارزان قیمت استفاده کنند.

 معاون تعاون وزیرکار با بیان اینکه ما می‌خواهیم شرایطی را ایجاد کنیم که آنها که برای دریافت تسهیلات وثایق لازم را در اختیار ندارند، بتوانند از تسهیلات بهره‌مند شوند گفت: به همین خاطر ما در «مراکز نوآوری و توسعه تعاون» که تاسیس می‌کنیم، در خدمات رسانی به تعاونی‌ها، اولویت را به تعاونی‌های جوانان می‌دهیم. 

 وی درباره تسهیلات بانک توسعه تعاون اظهار داشت:بانک توسعه تعاون مکلف است که 70درصد از اعتبارات خود را به تعاونی‌ها اختصاص دهد اگر این تعاونی‌ها نتوانند اقساط تسهیلات دریافتی را پرداخت کنند، در درجه اول بانک دچار مشکل می‌شود؛ این در حالی است که بانک توسعه تعاون پس از چند سال به تازگی به سودآوری رسیده است. اگر نظام تسهیلات دهی به تعاونی‌ها به موفقیت نرسد، بانک دچار مشکل می‌شود.