احیای چرخه تولید کارخانه چوب و کاغذ مازندران یکی از فرصت‌های بزرگ تولید و اشتغال در مرکز مازندران است که با تلاش مسؤولان استانی و ملی از به چرخه تولید برگشته است. |احیای چرخه تولید کارخانه چوب و کاغذ مازندران یکی از فرصت‌های بزرگ تولید و اشتغال در مرکز مازندران است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، در این زمینه علی حسین‌پور در این زمینه طی گفت‌وگویی با برشمردن نقش افرادی که زمینه احیای کارخانه چوب و کاغذ مازندران به بیان این نکات پرداخت و عنوان کرد؛  ضرورت دارد از تلاش هوشمندانه استاندار مازندران، وزیر اقتصاد و همچنین مدیرعامل بانک ملی کشور قدردانی کنیم چون اقدام هماهنگ این افراد موجب شد یکی از فرصت‌های بزرگ تولید و اشتغال در مرکز مازندران همچنان برقرار کند.

بی‌تردید بسیاری از شهروندان ساروی نمی‌دانند که چه گنج عظیمی در منتهی الیه جنوبی مرکز مازندران وجود دارد، «شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران» یکی از واحدهای تولیدی استان است که بالاترین آمار نیروی انسانی را به کار گرفته است و تنها واحد تولیدکننده کاغذ روزنامه در کشور است که اگر مورد حمایت قرار گیرد توان تأمین کاغذ روزنامه مورد نیاز در سراسر ایران اسلامی را دارد.

 اگر حمایت‌هایی چون مجوز برای خارج کردن درختان شکسته افتاده از جنگل و همچنین تسهیل واردات چوب از روسیه فراهم شود، می‌توان امیدوار بود تا ظرفیت تولید و اشتغال این واحد بزرگ گسترش یابد.   

شرکت چوب و کاغذ مازندران از سال ۱۳۷۶ در شهرستان ساری آغاز به کار کرد و مهم‌ترین تولیدکننده کاغذ در کشور محسوب می‌شود که دو خط برای «تولید کاغذ صنعتی و کارتن» و همچنین «کاغذ تحریر و روزنامه» در آن فعال است.

این شرکت با در اختیار داشتن حدود یک هزار و ۳۰۰ نیروی انسانی به صورت مستقیم و ارتباط شغلی با چند صد نفر دیگر به طور غیرمستقیم، نقش مهمی در اشتغال استان مازندران دارد.

شرکت چوب و کاغذ مازندران «قلب تپنده رونق اقتصاد و اشتغال مازندران» است اگر نوازش دست‌های حمایت‌گر چون آنچه که در این چند روز بر سر و روی این واحد تولیدی کشیده شد، استمرار داشته باشد.

 مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران در این زمینه ادامه داد: با تزریق ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه جدید به این  شرکت، سایه شوم ورشکستگی از سر آن برداشته شد و شرایطی پیش آمد که می‌توان به آسودگی گفت؛ چوب و کاغذ مازندران از خطر تعطیلی، نجات یافت.

حسین‌پور با اعلام این که شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران طی پنج سال اخیر به دلیل مشکلات تامین چوب به عنوان مواد اولیه با مشکل جدی مواجه و به یک شرکت زیان‌ده تبدیل شده بود، افزود: با تزریق این مقدار افزایش سرمایه پس از پنج سال به سود دهی مناسب خواهیم رسید.

حکایت این است که  با حمایت قاطعانه  «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی، همراهی مدیرعامل بانک ملی کشور و حمایت‌های «احمد حسین‌زادگان» استاندار مازندران این  افزایش سرمایه از طریق چندین هلدینگ سرمایه‌گذاری  صورت گرفته است.

گفتنی است شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران تا پیش از تزریق سرمایه جدید در معرض اعمال ماده ۱۴۱ قانون تجارت قرار داشت، ماده‌ای که تصریح دارد « اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود، هیأت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل و صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رای واقع شود.

هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال ندهد باید در همان جلسه و با رعایت مقررات ماده ۶ این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.

در صورتی که هیأت مدیره برخلاف این ماده به دعوت مجمع عمومی فوق‌العاده مبادرت نکند و یا مجمعی که دعوت می‌شود نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد شود، هر ذینفع می‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیت‌دار درخواست کند.»

چوب و کاغذ مازندران از سال ۹۵ تا چندماه قبل و مشخصاً تا پایان سال ۹۷ زیان‌ده بود و دلایل آن نیز زیاد است اما  سکوت و انفعال مدیران و استمرار این وضعیت و در نهایت اعلان ورشکستگی این شرکت عظیم، تبعات اقتصادی و اجتماعی شدیدی می‌توانست داشته باشد تا اینکه احمد حسین‌زادگان به تعبیر مقام معظم رهبری برای احیای چند واحد تولیدی بزرگ ازجمله همین واحد بزرگ تولیدی، یقه دراند و جلسات متعددی برگزار کرد.

استاندار مازندران از معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور تا مدیران سازمان تأمین اجتماعی و بانک مرکزی را پای کار آورد و حساسیت موضوع را به آنان گفت و تمام موانع را با مدیریت هوشمندانه از سر راه برداشت و در نهایت این تزریق اعتبار صورت گرفت، قابل ستایش و قدردانی است.

در حال حاضر سرمایه شرکت به ۵ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال رسید و با این اقدام، راه برای شرکت در جذب تسهیلات و برخورداری از حمایت‌های قانونی باز و حتی بیشتر شده است.

نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت این است که  وجود ۱۸ میلیون دانش‌آموز و همچنین رسانه‌های متعدد مکتوب از جمله در همین استان مازندران که  نیاز کشور به کاغذ تحریر و کاغذ روزنامه را روزبه‌روز افزایش می‌دهد، ارزش این احیا بیشتر به چشم می‌آید.

  استاندار مازندران در جلسات ستاد تسهیل به شناسایی مشکلات و بررسی راه‌های  حل آن  و در نهایت برداشتن موانعی که بر سر راه احیای شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران پرداخت و هرگاه که لازم شد ورود قاطعانه‌ای داشت تا به وضعیت امروز رسیدیم.

ضرورت دارد از تلاش هوشمندانه استاندار مازندران، وزیر اقتصاد و همچنین مدیرعامل بانک ملی کشور قدردانی کنیم چون اقدام هماهنگ این افراد موجب شد یکی از فرصت‌های بزرگ تولید و اشتغال در مرکز مازندران همچنان برقرار بماند و حتی اگر حمایت‌هایی چون مجوز برای خارج کردن درختان شکسته افتاده از جنگل و همچنین تسهیل واردات چوب از روسیه فراهم شود، می‌توان امیدوار بود تا ظرفیت تولید و اشتغال این واحد بزرگ گسترش یابد. 

 در خاتمه لازم است یادآوری کنیم ادامه حمایت‌های بین‌بخشی از این مجموعه منحصربه‌فرد، بهترین شیوه قدردانی دستگاه‌ها از تلاش صادقانه استاندار مازندران، وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیرعامل بانک ملی کشور است.

گفتنی است شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران یک شرکت سهامی خاص است  که  سهامداران این شرکت شامل بانک ملی با ۵۸ درصد، صندوق بازنشستگی کشوری با ۲۴ درصد و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (تاپیکو) ۱۸ است.