استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی درباره تعداد اندک زنان هیئت علمی دانشگاه‌ها نسبت به مردان توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از قطره، امان‌اللّه قرایی مقدم، استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آمار و اطلاعات متناقضی که درباره میزان زنان عضو هیات علمی دانشگاه‌ها و انتقادات درباره تعداد کم زنان هیات علمی به نسبت مردان گفت: تعداد اعضای هیات علمی در خانم‌ها بسیار کمتر از مردان است و انتقادات به این موضوع کاملاً درست است.

وی در ادامه بیان کرد: سازمان‌ها و جامعه ما حق و حقوق زنان را در هیچ نهاد و دستگاهی به تساوی مردان به رسمیت نشناخته‌اند و نسبت به زنان تعصب دارند که یکی از این سازمان‌ها هم وزارت علوم است.

قرایی مقدم در ادامه افزود: این موضوع ظلمی است که با وجود شعار احقاق حقوق زنان در جامعه رخ داده است، نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و زنان نقش بسیار مهمی در طول تاریخ و بعد از انقلاب بر عهده داشته‌اند.

استاد دانشگاه خوارزمی در ادامه گفت: برخی از متعصبان و کوته فکران نمی‌خواهند بپذیرند که زنان هیچ چیزی کمتر از مردان ندارند؛ با وجود اینکه اساتید خانم به مراتب بهتر از مردان هستند و این موضوع ثابت شده است.

قرایی مقدم تشریح کرد: این افراد کوته فکر دچار دکماتیسم فکری هستند و فکر می‌کنند که فقط مردان می‌توانند بهترین باشند. بهترین متخصصان ما در پزشکی یا حوزه اتم و تدریس، زنان هستند. جامعه ما بعد از انقلاب اسلامی نسبت به سایر کشور‌های اسلامی وضعیت بسیار خوبی دارد.
اشتغال زنان تحصیل کرده ۳ برابر کمتر از مردان تحصیل کرده است

این استاد دانشگاه خوارزمی درباره آمار اشتغال زنان تحصیل کرده در کشور گفت: هنوز از نظر اشتغال زنان تحصیل کرده ما ۳ برابر کمتر از مردان تحصیل کرده مشغول به کار هستند.

قرایی مقدم در ادامه در پاسخ به این سوال که وزیر علوم در مجلس در پاسخ به انتقادات بهارستانی‌ها اعلام کرده است ۲۰ درصد از سهم اعضای هیات علمی مربوط به زنان است در حالی که نمایندگان مجلس آمار ۱۲ درصدی ارائه می‌دهند، گفت: آمار ۲۰ درصدی زنان عضو هیات علمی دروغ است و سهم زنان از اعضای هیات علمی ۱۲ تا ۱۳ درصد است و فقط همین میزان عضو هیات علمی دانشگاه‌ها هستند.