معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز ساخت ۲۰۰ هزار مسکن ارزان برای کارگران خبر داد.

اول دی ماه 98 تفاهم نامه ای بین وزرای راه و کار به منظور احداث 200 هزار واحد مسکونی کارگری منعقد شده بود.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از تسنیم، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در جریان انعقاد تفاهم‌نامه با وزیر کار برای احداث 200هزار واحد مسکونی کارگری گفته بود: طرح اقدام ملی مسکن یک طرح فراگیر است که همه اقشار جامعه را مورد هدف قرار می‌دهد. تفاهم‌نامه‌هایی هم که در این خصوص منعقد می‌شود هدف این است که به صورت پیوسته تامین مسکن را انجام دهیم.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز درباره این تفاهم نامه  با اشاره به 14میلیون خانوار در جامعه کارگری، گفت: باید از ظرفیت‌های قانونی و اصل 31 قانون اساسی برای تامین مسکن کارگران استفاده کنیم. هم اکنون سه میلیون و 300 هزار مستمری بگیر تامین اجتماعی، یک میلیون و 300 هزار نفر بازنشسته صندوق بازنشستگی و بالغ بر 14 میلیون خانوار در جامعه کارگری حضور دارند که نسبت به تامین مسکن این گروه‌ها تکلیف قانونی داریم. لذا طی این تفاهم‌نامه 200 هزار واحد مسکونی را در عرض سه سال برای کارگران احداث می‌کنیم.

شریعتمداری تصریح کرده بود: قانون کار، مجموعه وزارت کار را برای تامین مسکن کارگران مکلف کرده است. همچنین تکالیفی برای دولت در بخش تامین منابع گذاشته شده که باید از همه این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

* آغاز ساخت 200 هزار مسکن کارگری

ابراهیم صادقی فر، معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره این تفاهم نامه می گوید: برنامه‌های زیادی در حوزه کارگری دیده شده که مهمترین آن‌بحث تأمین مسکن کارگری است.

صادقی فر گفت : در زمینه تأمین مسکن کارگری طبق تفاهم نامه‌ای که با وزارت راه داشته ایم قرار شد ساخت 200 هزار مسکن کارگری را عملیاتی کنیم که این اقدام آغاز شده است.

به گزارش تسنیم، مطابق اظهار وزیرکار قرار است از ظرفیت شرکت شهرک های صنعتی برای تأمین مسکن کارگران با به کارگیری ظرفیت کارفرمایان شهرک های صنعتی استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به جمعیت 43 میلیون نفری کارگری کشور گفت: حدود سه میلیون و300 هزار نفر بازنشسته تحت پوشش صندوق تأمین اجتماعی و 1.5میلیون نفر نیز تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشور هستند که برای تأمین مسکن مجموعه جامعه کارگری، بازنشستگی و مستمری‌بگیران از ظرفیت‌های دولتی، کارفرمایی و تعاونی‌های مسکن کارگری به صورت منظم و سازماندهی‌شده استفاده خواهیم کرد.

* آیین نامه تأمین مسکن کارگران منتظر تصویب دولت

علی خدایی،نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره مشکلات تأمین مسکن کارگران گفت: ماده 149 قانون کار به تأمین مسکن برای کارگران مربوط است و آیین‌نامه مربوطه سالهاست که تدوین و تهیه نشده است و سوم دی ماه 98 این آیین نامه در شورای عالی کار تهیه و منتظر تصویب دولت است.