علیرضا کمندی: جهان چند ماهی است که با ویروس مهلکی با نام کرونا درگیر شده و بسیاری از سرمایه‌های انسانی و مادی خود را در حال از دست دادن می‌بیند. اکنون تحلیل چشم‌انداز بازارهای جهانی در این دوره، بیش از گذشته احساس می‌شود و بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که باید نگاه دقیقی به آینده بازارهایی داشت که به طور قطع، بعد از کرونا، دیگر شرایط قبل را نخواهند داشت.

در این میان، برخی از کارشناسان بازارهای سرمایه‌ای از جمله «رمز ارزها» به بررسی افق پیش روی اقتصاد جهان از منظر چگونگی روند حیات این ارزها پرداخته‌اند که بر این اساس، اکسپورتنا تلاش کرده تا بخشی از این دیدگاهها را از منابع مختلف خبری و پایگاههای داده‌پردازی مهم جهان منتشر نماید.

مروری بر تحلیل‌های منتشر شده در خصوص آینده رمزارزها پس از فروکش کردن بحران کرونا نشان می‌دهد که ترزیق تریلیون‌ها دلار  در راستای اجرای بسته‌های محرک پولی از سوی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی برای نجات اقتصاد کشورها، در نهایت ارزش دلار و سایر ارزهای جهان‌شمول را کاهش خواهد داد و این موضوع خود می‌تواند به لحاظ نظری، ارزش رمز ارزها به ویژه بیت‌کوین را تقویت کند.

در این میان، هر تورمی که ریشه در محرک‌های مالی و پولی دارد، بعد از مدتی به طور قطع پدیدار خواهد شد که به تبعیت از آن، نرخ بالای بیکاری و روند نزولی در تقاضای اقتصادی می‌تواند فشار فزآینده قیمت‌های مصرف‌کننده را در کوتاه‌مدت کاهش دهد.

در ‌آمریکا فقط ظرف کمتر از یک ماه گذشته تقریبا ۱۰ میلیون نفر به نرخ بیکاری این کشور اضافه شده و بانک‌های این کشور پیش‌بینی می کنند که این روند بازهم افزایش خواهد داشت.

تحلیلگران بر این باورند که اقدامات بیشتر کنش‌گرایانه در حوزه رمز‌ارز می‌تواند شامل یک «ارز سوپرمستقل» جدید باشد که عدم توازن تجاری و اقتصادی بوجود آمده از سوی نقش غالب دلار آمریکا در فاینانس جهانی را پوشش دهد و باید گفت که در حال حاضر بیت‌کوین ویژگی های یک «ارز سوپرمستقل» را دارد.

بیت‌کوین نسبت به دلار آمریکا مستحکم‌تر و در حال جذب کشش بیشتر به لحاظ ارزش است؛ ضمن اینکه تحلیلگران مسائل رمزارز معتقدند که به طور کلی رمزارزها می‌توانند به عنوان یک مامن امن دارایی در زمان تلاطم بازارها، ایفای نقش کنند.

به هر حال، بازارهای رمزارز در دوران شیوع جهانی کرونا، به عنوان عرصه‌ای برای نشان دادن توانایی‌های خود به کار گرفته خواهند شد و بسیاری از کارشناسان این حوزه بر این باور هستند که رمزارزها در بلندمدت، ارزش بیشتری را نسبت به طلا به ارمغان می‌آورند.