به گزارش پايگاه خبري 60دقيقه به نقل از ايسنا، دکتر جلیل کوهپایه‌زاده در جمع برخی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن اشاره به انجام پژوهش‌های کاربردی در گذشته، اظهار کرد: از پژوهش‌های مبتنی بر یک محصول فناورانه با موضوع مقابله با کرونا حمایت می‌کنیم. باید برای تحقق پژوهش‌های فناورانه دورخیز کرده تا ضمن ارتقای اعتبار دانشگاه، سهم خود را از بازار سلامت به دست بیاوریم.

وی همچنین با اشاره به توجه مقام معظم رهبری در نامگذاری سال ۱۳۹۸ و سال جدید به موضوع تولید، گفت: در سال ۱۳۹۹ باید با هماهنگی صنعت و بررسی دقیق نیاز بازار سلامت، پژوهش‌ها را به محصول نزدیک کنیم.

در ادامه این نشست، دکتر سید عباس متولیان، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز پژوهش‌های کاربردی با موضوع کرونا را به پنج حوزه دارو، واکسن، تشخیص، محافظت فردی و سلامت دیجیتال تقسیم کرد و افزود: پژوهشگران سعی کنند بر اساس نیازهای واقعی، ایده‌ها و راه حل‌های خود را مطرح کنند، ما نیز قول می‌دهیم، موانع را برطرف کرده و از آنها حمایت کنیم.

به گفته پژوهشگران حاضر در این نشست، تامین منابع مالی برای انجام پژوهش‌ها، بوروکراسی اخذ مجوزها، جذب سرمایه‌گذار و تامین فضای فیزیکی لازم برای تولید انبوه و همچنین بازاریابی و جذب مشتری مهم‌ترین مشکلات فعلی هستند.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، تولید دارو برای درمان مبتلایان به کرونا با رویکرد نانو دارو و تولید واکسن، ساخت سامانه از بین برنده عوامل بیماری‌زا در هوا، تهیه محلول ضدعفونی کننده بر پایه آب، تولید ماسک N95، تولید فیلتر ماسک برای جلوگیری از عبور ویروس، تهیه محلول ضدعفونی کننده سطوح و ژل دست، ساخت دستگاه مولد ازن برای پاکسازی اشیاء و لباس، تولید کیت‌های تشخیص آنتی بادی ضد کرونا مبتنی بر الایزا و همچنین کیت تشخیص سریع کووید ۱۹ و ساخت دستگاه سنجش اکسیژن خون و ماسک هوشمند از جمله پژوهش‌های کاربردی در حال انجام در دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند.