جلسه ویدئوکنفرانس نمایندگان وزرای بهداشت ایران و ونزوئلا با حضور دکتر محسن اسدی لاری، مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت و خانم ماریا گابریلا میکویلارنو، معاون وزیر بهداشت ونزوئلا، برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري 60دقيقه به نقل از وبدا، متعاقب گفتگوی تلفنی روسای جمهور دوکشور، مبنی بر به اشتراک گذاشتن تجارب هریک از دو کشور در زمینه بیماری کرونا، طرفین ضمن تبادل آخرین اطلاعات در خصوص اقدامات به عمل آمده و مقابله با شیوع بیماری ویروس کرونا، اقدامات صورت گرفته جهت پیشگیری از شدت شیوع بیماری ویروس کرونا و تحریم های یک جانبه از سوی امریکا بر دو کشور مورد بحث و مذاکره قرار دادند.

تشریح اقدامات ایران در زمینه مقابله با کرونا

در این نشست، دکتر محسن اسدی لاری، مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت کشورمان، ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص مدیریت کلان بیماری در سطح کشور در قالب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و کمیته های مربوطه در سراسر کشور از جمله، تقویت و راه اندازی شبکه های آزمایشگاهی تشخیصی، طرح بسیج ملی کرونا و فاصله گذاری هوشمند، راه اندازی اپلیکیشن و نیز سامانه خود اظهاری و سایر فرایندهای رصد نمودن وضعیت سلامت مردم، ساماندهی و بهره مندی از ظرفیت نیروهای داوطلب مردمی در طرح فاصله گذاری هوشمند و توزیع اقلام و نیز حمایت از افراد آسیب پذیر و یا سالمند، فعالیت‌های موفق در تولید کیت تشخیصی و اقلام حفاظتی، انجام آزمایشات بالینی جهت تولید شش محصول دارویی و پنج روش درمانی دیگر از جمله پلاسما و سلول‌های بنیادی(STC) اشاره کرد.

تمایل ونزوئلا به دریافت تجربیات ایران در زمینه مهار کرونا

در ادامه خانم ماریا گابریلا میکویلارنو، معاون وزیر بهداشت ونزوئلا تمایل خود را نسبت به دریافت و بهره برداری از تجربیات موفق ایران در زمینه مهار کووید 19، ابراز کرد.

وی در ادامه، به دستاوردهای ایران در زمینه مقابله با کرونا، ساماندهی راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه های متعدد و اجرای طرح غربالگری کرونا  و راه اندازی سامانه آموزش مجازی اشاره کرده و خواستار همکاری بیشتر دو کشور در زمینه مقابله با شیوع کرونا شد.

در ادامه این گفت و گو، سایر مدیران از بخش های مختلف وزارت بهداشت از جمله مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر، بیماری های واگیر و انستیتوپاستور ایران نیز توضیحاتی را در مورد اقدامات موفق در کنترل بیماری ارائه دادند.