سخنگوی دولت گفت: حفظ وضعیت اقتصادی و تاب‌آوری اقتصادی در دوره کرونا به‌خصوص در زمینه حفظ شغل و جلوگیری از اخراج کارگران در کانون فعالیت دولت در طول این مدت قرار داشته است.

ربیعی تاكيد كرد: دولت بورس را بهترین مکان برای تجمیع نقدینگی می‌داند.

به گزارش پايگاه خبري 60 دقيقه به نقل از تسنیم، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه و خبرنگاران طی سخنانی اظهار داشت: حفظ وضعیت اقتصادی و تاب‌آوری اقتصادی در دوره کرونا به‌خصوص در زمینه حفظ شغل و جلوگیری از اخراج کارگران در کانون فعالیت دولت در طول این مدت قرار داشته است. همچنین برنامه‌ریزی برای جبران آسیب‌های کرونا در روزهای پس از آن در دستور جلسات کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا و در دستور کار ستادهای اقتصاد مقاومتی که به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود، قرار گرفته است.

او اظهار كرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تحقق و جهش تولید نیز برای تداوم اقتصاد مقاومتی با تک‌تک دستگاه‌هایی که در زمینه رشد و جهش کشور به طور مستقیم فعالیت‌هایشان تاثیردارد، تفاهم‌نامه‌های جداگانه امضا کرده است که در اواخر اردیبهشت از آنها رونمایی خواهد شد.

ربیعی يادآور شد: رئیس‌جمهور در جلسه گذشته هیئت وزیران دستور داد تمامی وزارتخانه‌هایی که در بخش تولید چه در تولید صنعتی و چه در تولید کالا و خدمات فعالیت می‌کنند و همچنین دستگاه‌های حمایت‌گر مانند بانک‌ها و سازمان‌های تصمیم‌گیر در اقتصاد و نهادهای عمومی برنامه‌ای مشخص برای افزایش اشتغال و برنامه‌های جایگزین برای اشتغال‌های آسیب‌دیده با رویکرد جدید تهیه کنند حتی شهرداری‌ها هم در بخش مسکن مکلف شدند برنامه‌های خود را در این زمینه ارائه دهند.

ربیعی عرضه سهام و شادابی بورس را از دیگر موارد مورد بحث در هیئت وزیران دانست و گفت: ما بهترین جایی که نقدینگی مردم به آن سمت رود را بورس می‌دانیم و این هم به نوعی سودآوری برای افرادی است که در بورس هستند و هم یک نگاه ملی است. زيرا از محل عرضه سهام نقدینگی‌هایی که جمع شده، در چرخه‌های سرمایه‌گذاری جدید مورد استفاده قرار ميگیرد. به همين دليل دولت بورس را بهترین مکان برای تجمیع نقدینگی می‌داند.

سخنگوی دولت در صحبت از وضعيت كرونا و درباره رنگ‌بندی‌های صورت گرفته برای تقسیم کشور در اين زمینه خاطر نشان کرد: رنگ‌بندی به معنای عادی شدن شرایط نیست و این را باید اعلام کنم که برنامه‌ریزی برای بازگشایی اماکن مذهبی، اقتصادی و اجتماعات ماست. این راه در واقع ما را برای برنامه‌ریزی در این زمینه‌ها هوشمند می‌کند.

ربیعی ادامه داد: وضعیت شهرها هر سه روز یک‌بار رصد خواهد شد و شهرهایی داریم که در 14 روز 14 جان‌باخته بیشتر نداشتند و شهرهایی داشتیم که از نظر جان‌باخته صفر بودند. شهرهایی که روزی بیشتر از یک نفر بستری نداشته باشند به سمت وضعیت سفید می‌روند، البته ممکن است به مرور وضعیت همان شهر به زرد و قرمز تبدیل شود. این وضعیت‌ها کاملاً وضعیت پویا بوده و ایستا نیست و قابل تغییر است.

وی گفت: در وضعیت زرد بازگشایی نداریم یعنی هرچه شهرستان‌ها به وضعیت سفید نزدیک شوند به شهرهای زرد اعلام می‌کنیم که اگر پروتکل‌ها را بیشتر مراعات کنید و عدد ورودی شما کمتر باشد به سمت سفید می‌روید. وزارت بهداشت این وضعیت را به استانداری‌ها اعلام خواهد کرد، تعداد شهرها را دارم اما ممکن است این عدد بالا و پایین شود و آن را اعلام نمی‌کنم. شهری که کمتر از 14 بستری در دو هفته داشته باشد وضعیت آن شهر سفید است و عمده شهرهایی که وضعیت سفید دارند شهرهای کوچک هستند که مساجد زیادی ندارند؛ این اقدامات از 15 اردیبهشت آغاز و اعلام خواهد شد و در گام اول دولت مدت‌ها به دنبال بازگشایی اماکن مذهبی بوده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: آمار کرونا در تهران نسبت به اوایل فروردین‌ماه تا به امروز به عدد کاهش 20 درصدی رسیده‌ایم و این علامت خوبی است ولی نباید این علامت باعث شود که ما فراموش کنیم که این ناشی از چه چیزی به وجود آمد.

ربیعی در این نشست خبری در اشاره به اینکه ظرفیت صادراتی در بخش کشاورزی می‌تواند بهتر از دوران قبل کرونا باشد، افزود: زیرساخت‌های بخش کشاورزی با توجه به طرح‌های آبیاری مفصلی که اجرا شده است، مورد بحث قرار گرفت.

در همه این بخش‌ها به وزارتخانه‌ها دستور داده شده و ستاد اقتصادی دولت نیز اینها را مورد بررسی قرار خواهد داد و به امید خدا به سمتی حرکت خواهیم کرد که در ماه‌های آتی بتوانیم بخشی از شغل‌های از بین‌رفته‌ای که پیش‌بینی می‌کنیم این شغل‌ها به زودی دیگر احیا نشوند، بتوانیم اینها به کارها و مشاغل جدید بروند و افراد بیکاری‌های مزمن و طولانی را تجربه نکنند.

وی اظهار داشت: هفته گذشته شیوه دادن وام‌ها به کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا نیز مشخص شد؛ بنابر گزارش همکاران ما در وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی، استقبال بنگاه‌ها از این وام‌ها نسبتا قابل توجه بوده و پیش بینی می‌شود شاید دچار کمبود منابع هم در این زمینه شویم و این بر خلاف تصوراتی بود که از این وام‌ها استقبال نخواهد شد. ترتیبی داده شده تا وامِ داده شده فقط معطوف دست‌مزد نشود و فقط به سمت دست‌مزد نرود و پولی در اختیار صاحبان كارگاه نيز قرار گيرد که سرمایه در گردشی داشته باشند تا بتوانند مواد مورد نیاز خود را تامین و بنگاه را سرپا نگه دارند. بنابراین 50 درصد وام در بخشی از بنگاه‌ها تعلق قرار می‌گیرد و 30 درصد در جاهایی که ناگزیر تعطیل شدند، سرمایه در گردش خواهد بود.

ربیعی خاطر نشان کرد: یکی از موضوعات دیگری که در دولت بررسی شد بحث انبارها و پیش بینی برای ایام ماه مبارک رمضان در زمینه کالاها بود که به وزارت صنعت، معدن و تجارت دستور انجام پیش بینی لازم ابلاغ شده است. برخی از اقلام در گمرک‌ها مانده بودند که در چند جلسه در هیئت دولت بحث و در جلسه گذشته تاکید قطعی و نهایی شد. رئیس کل بانک مرکزی با همه افرادی که در این مدت کالای اساسی و نهاده‌های کشاورزی و دام و طیور را از کمرگ وارد کردند، مذاکره خواهد کرد و براساس تفاهم و توافق برای تامین ارز کالاهای وارداتي، کالاهایشان باید به داخل کشور بیاید و اگر در این زمینه کوتاهی‌هایی از جانب واردکنندگان باشد مورد پیگیری‌ قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: خوشبختانه در گمرک و در کشتی‌های ما نهاده‌های دامی و نهاده‌های مورد نیاز برای تولیدات گوشتی که به طور کامل چند ماه را پوشش بدهد، وجود دارد و این یکی از بحث‌هایی بود که تامین نهاده‌ها برای دانه‌ها برای بخش‌های تولید به‌خصوص در حوزه مرغ و گوشت و در سایر حوزه‌ها مثل روغن مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی دولت اعلام کرد: همه مرزهای ما بازگشایی شده که این اقدام ستاد وزارت خارجه با هماهنگی دستگاه‌ها بوده و حداقل سه دستگاه وزارت بهداشت و درمان، وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه با هم در این بازگشایی مشارکت کرده‌اند. بعد از آن وزارت صنعت و معدن و جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه نیز حضور فعال پیدا کردند. ما به جز کشور ترکمنستان که نه‌تنها به ما بلکه به همه کشورها مرزهایش را بسته، الان همه مرزهای ما باز است.

ربیعی گفت: ما به سمت آزاد کردن ورود کالا و خدمات که تمهیدات آن انجام گرفته، می‌رویم. همچنین به سمت آزاد کردن تجار می‌رویم تا تجار هم بتوانند با کشورها رفت و آمد داشته باشند. در مرحله بعد هم به سمت ورود و خروج و تردد افراد با پروتکل‌های بهداشتی و اجازه دادن وزارت بهداشت حرکت می‌کنیم. قطعا اگر بخواهیم در دوران تحریم با فشارهایی که روی ما وجود دارد اقتصادمان را پابرجا نگه داریم و ارز مورد نیازمان با فشاری که روی نفت است، به‌دست بیاوریم یکی از راه‌ها این است بتوانیم از صادرات غیرنفتی با فعال شدن وزارت خارجه و هماهنگی دستگاه‌ها دنبال کنیم که این کار هم در برنامه دولت قرار گرفته است.

وی در ادامه درباره گزارش تفریغ بودجه و اینکه دولت درباره افزایش حقوق سال 99 سقفی برای دریافت حقوق تعیین نکرده و در مورد اینکه امکان بازگشت حقوق‌های نامتعارف وجود دارد؟، خاطرنشان کرد: جاهایی که امکان دریافت حقوق‌های بالا بود، نهادهای عمومی و شرکت‌های نهادهای عمومی بود که همه اینها مکلف شدند حقوق هیئت ‌امناهایشان را در چارچوب‌ تفاهم با سازمان مدیریت تعیین کنند. قبلا شرکت‌های نهادهای عمومی می‌توانستند خودشان تمصیم بگیرند و ما از این موضوع که آنها باید در چارچوب تفاهم با سازمان مدیریت حقوق تعیین کنند، تخطی نخواهیم کرد و چارچوب‌ها و سقف‌ها در آنجا مشخص می‌شود. در بخش دولتی، به طور کلی خارج از چارچوب امکان پرداخت وجود ندارد و امکان پرداخت بیشتر در بخش شرکت‌هایی بود که به نهادهای عمومی مربوط می‌شد و مطمئن هستیم با کنترل‌هایی که صورت می‌گیرد، از این موضوع جلوگیری خواهد شد.

سخنگوی دولت بیان کرد: این موضوع در گذشته هم رایج بوده و وقتی دولت بزرگ است شرکت‌های متعددی نه مستقیم زیر نظر دولت، بلکه در زیرمجموعه سازمان‌های تابعه و نهادهای عمومی مثل سازمان‌های بیمه‌ای و بانکی وجود دارد که اینها هم زاییده این دولت نیست. دولت خصوصی‌سازی شده‌ها را مجددا دنبال می‌کند و ایرادهای آن را برطرف خواهد کرد. در گام‌های بعدی خصوصی‌سازی، ما به سمت واگذاری صندلی هم خواهیم رفت و عضو هیئت مدیره‌ها واگذار خواهد شد و به سمت سهام‌داری تا بنگاه‌داری حرکت خواهیم کرد. اکنون در حال برطرف کردن نواقص هستیم و اتفاقا دولت خودش را کوچک می‌کند اما سال‌ها این واگذاری‌ها صورت گرفته و در جایی، شخصی از خلاء نظارتی یک مدیری سوءاستفاده کرده و عددی را گرفته، این را نمی‌شود به عنوان یک شاخص بیان کرد و تعمیم داد.

ربیعی گفت: چنین کارهایی بعضا هم با قوانین جاری خودشان در آن‌زمان ممکن است سازگاری داشته بوده باشد ولی ما قطعا در این زمینه طوری حرکت خواهیم کرد که این اتفاق رخ ندهد.

ربیعی درباره تحرکات آمریکایی‌ها در خلیج فارس و برخی اظهارات مبنی بر هدف قراردادن قایق‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ما در منطقه نه در پی جنگ بلکه درپی صلح هستیم و به هیچ عنوان ماجراجویی نداریم و این آمریکا است که ماجراجویی می‌کند. هر وقت وضع داخلی آمریکا بهم می‌ریزد احتمال عملیات در خارج وجود دارد و این به یک سنت تبدیل شده است. آنها اگر اقدام فیزیکی انجام ندهند بیشتر بر روی عملیات روانی تمرکز می‌کنند و مطمئن هستیم چنین اقدامی هم صورت نخواهد گرفت.

وی گفت: باتوجه اینکه اعلام کردیم و به ویژه در ماه مبارک رمضان هم به کشورهای منطقه پیشنهاد صلح و امنیت دادیم و اساسا در پی حادثه آفرینی در منطقه نیستیم ولی به طور قاطع و مشخص اعلام می‌کنیم هر حرکتی خلاف منافع ما در منطقه باشد پاسخ قاطع و لازم را خواهیم داد. همانطور که اعلام کردم ما پیشگام در ناامنی نیستیم و آن را به سود هیچ کس نمی‌دانیم.

ر