سرپرست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با حضور در معاونت امور جنگل در چالوس ضمن دیدار با مدیران و کارشناسان بخش جنگل، دانش و اطلاعات بخش کارشناسی این معاونت را بسیار مطلوب ارزیابی نموده و افزود: با بهره گیری از این توان کارشناسی و ایجاد فضای همدلی خواهیم توانست گام های مطلوبی در راه اهداف سازمانی برداریم.

مسعود منصور کارکنان منابع طبیعی را حافظ منافع بلند مدت نسل فعلی و آینده در استفاده از این منابع ارزشمند الهی دانسته و افزود: با جلوگیری از تخریب و دخل و تصرف در منابع طبیعی حافظ منافع آن برای نسل های آینده خواهیم بود. وی تاکید کرد: در ساختار درون سازمانی بایستی به مشارکت جوامع محلی و کارکردهای اقتصادی ـ اجتماعی منابع طبیعی توجه شایسته داشته باشیم.

منصور استفاده از ظرفیت های بین المللی را برای منابع طبیعی بسیار مهم دانسته و افزود: امروزه دنیا به این نتیجه رسیده است که عدم توجه به مسايل زیست محیطی و منابع طبیعی ضربات جبران ناپذیری به زندگی بشر وارد کرده است. سرپرست سازمان جنگل ها ۹ محور مشخص شده برای فعالیت های سازمان در سال ۹۹ را در راستای شعار سال که همان جهش تولید می باشد دانسته و افزود: کار تولیدی در بحث زراعت چوب و گیاهان دارویی می تواند نمود این امر باشد. وی همچنین از همیاران طبیعت به عنوان ظرفیت مطلوب و قابل استفاده برای بهبود وضعیت منابع طبیعی کشور در بحث پیشگیری از حریق و دست اندازی به آن یاد کرد.

 حفاظت از جنگل‌های شمال بر اساس حوضه آبخیز تقسیم می‌شود

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در چالوس گفت: جنگل های شمال کشور با ویژگی های فراوان و تنوع زیستی، چشم اندازهای آبی، تعدیل اقلیم، ترسیب کربن بستر مناسب برای زیست انواع پرندگان و پستانداران است و چنین ظرفیتی می تواند فرصتی مناسب برای توسعه فعالیت های اقتصادی از جمله صنعت گردشگری، طبیعت گردی و بوم گردی در این عرصه ها به شمارآید. مسعود منصور افزود: امسال در راستای اجرای طرح های حفاظتی که در حقیقت تمرینی برای طرح های جایگزین حراست از جنگل های هیرکانی و شمال کشور محسوب می شود، مدل اجرای کارها براساس طرح های حوضه آبخیز و آبخوان داری تدوین و تنظیم شده است.

وی گفت: تا به امروز حدود ۱۴۰ حوضه آبخیز در محدوده جنگل های هیرکانی ترسیم شده است که مبنای انعقاد قرارداد طرح های حفاظتی نیز بر اساس همین حوضه های آبخیز خواهد بود. منصور همچنین افزود: ضمن اینکه فعالیت تعاونی ها و شرکت های صاحب تجربه و سابقه دار نیز در این بخش ادامه دارد و از وجود کارگران با سابقه نیز در این حوزه بهره خواهیم برد.

سرپرست سازمان جنگل‌ها همچنین به آماده شدن طرح نیمه تفصیلی توسعه پایدار جنگل های شمال تا ۲ ماه آینده اشاره کرد و گفت: هم اکنون بیشتر مطالعات طرح نیمه تفصیلی به پایان رسیده و کارشناسان و مشاوران در حال دریافت خروجی و تلفیق لایه های مطالعاتی هستند ضمن آنکه نوع کاربری های و قابلیت های اقتصادی جنگل نیز در این طرح مشخص و به دست آمده است.  

به گفته او، پس از آماده شدن این طرح در زمان یاد شده، دستورالعمل نحوه اجرایی آن به ادارات کل منابع طبیعی شمال کشور ابلاغ و مسئولان این ادارات مکلف‌ هستند از مشاوران و کارشناسان زبده خارج از سازمان بهره گیرند تا بتوانند با کمک آنها نوع قابلیت های جنگل به جز برداشت چوب در قالب طرح جایگزین حفاظتی استفاده کنند.

سرپرست سازمان جنگل‌ها همچنین اجرای قانون تنفس جنگل های شمال را یکی از بنیادی ترین و ارزشمندترین اقدامات برای حفاظت از جنگل های شمال برشمرد و افزود: اجرای این قانون در قالب طرح توقف بهره برداری و اجرای طرح جایگزین در جنگل های شمال یک تکلیف بود که به اجرا درآمد.

 منصور گفت: امروز همه مسئولان سازمان جنگل ها امید دارند تا طرح های جایگزین در قالب قانون تنفس به شکلی نهادینه نتیجه دهد که شاهد دوره بازگشت بهره برداری از جنگل های شمال پیش از اجرای این قانون نباشیم.

وی با بیان اینکه فقط در شرایطی که قطع درختان از نظر علمی و فنی ضرورت داشته باشد باید انجام گیرد، افزود: با گذشت حدود سه سال از اجرای قانون تنفس جنگل های شمال، دولت همچنان حمایت گسترده‌ای در رفع دغدغه عوامل حفاظتی و اعتباری دارد و روند اجرای قانون در جنگل های هیرکانی به خوبی انجام می شود.

 سرپرست سازمان جنگل ها در مورد جمع آوری، حمل و انتقال درختان افتاده در کف جنگل های شمال نیز گفت: مهم ترین دغدغه این حوزه قطع درختان سالم در پوشش جمع آوری درختان افتاده است که راه را برای سوء استفاده افراد سودجو هموار می کند.

منصور با بیان اینکه تا به امروز هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است، افزود: در این زمینه ۲ دیدگاه متفاوت کارشناسی وجود دارد که نخست معتقد است وجود این درختان شکسته در کف جنگل مشکلاتی مانند بروز آفات، بیماری و نیز آتش سوزی در جنگل را دامن بزند. در طرف دیگر برخی کارشناسان معتقد هستند که وجود درختان شکسته به مرور زمان به چرخه طبیعت کمک بسیاری خواهد کرد و باید جنگل را به حال خود رها ساخت. وي گفت: امیدوار هستیم براساس نگاه همه جانبه و کاملا کارشناسانه به یک اجماع نظر برسیم و سپس برای سرنوشت این درختان تصمیم گیری کنیم.

سرپرست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با حضور در معاونت امور جنگل در چالوس ضمن دیدار با مدیران و کارشناسان بخش جنگل، دانش و اطلاعات بخش کارشناسی این معاونت را بسیار مطلوب ارزیابی نموده و افزود: با بهره گیری از این توان کارشناسی و ایجاد فضای همدلی خواهیم توانست گام های مطلوبی در راه اهداف سازمانی برداریم. وی تاکید کرد: در ساختار درون سازمانی بایستی به مشارکت جوامع محلی و کارکردهای اقتصادی ـ اجتماعی منابع طبیعی توجه شایسته داشته باشیم.

منصور استفاده از ظرفیت های بین المللی را برای منابع طبیعی بسیار مهم دانسته و افزود: امروزه دنیا به این نتیجه رسیده است که عدم توجه به مسايل زیست محیطی و منابع طبیعی ضربات جبران ناپذیری به زندگی بشر وارد کرده است.

 سرپرست سازمان جنگل ها ۹ محور مشخص شده برای فعالیت های سازمان در سال ۹۹ را در راستای شعار سال که همان جهش تولید می باشد دانسته و افزود: کار تولیدی در بحث زراعت چوب و گیاهان دارویی می تواند نمود این امر باشد.

 وی همچنین از همیاران طبیعت به عنوان ظرفیت مطلوب و قابل استفاده برای بهبود وضعیت منابع طبیعی کشور در بحث پیشگیری از حریق و دست اندازی به آن یاد کرد.