تلاش بسیار زیادی برای استفاده از کسب و کارهای اینترنتی و استارت‌آپ‌ها در کشور انجام شد اما امروز که تا اندازه بسیار زیادی فرهنگ استفاده از این کسب‌وکارها جا افتاده است مشکلات بسیاری پیش روی آنها قرار می‌گیرد.

اینترنت اساس فعالیت و ابزار اصلی حیات کسب و کارهای اینترنتی است که در کشور ما هر از چند گاهی و به دلایل مختلف استفاده از آن محدود و در برخی مواقع دسترسی به آن به طور کامل قطع می‌شود. تجربه چندین باره در این مورد نشان می‌دهد که باید به دنبال راهکار همیشگی و قطعی برای حل این موضوع بود. طرحی و یا پروژه ای مانند شبکه ملی اطلاعات باید در کشور اجرایی شود تا با هر بار قطعی کار کسب و کارهای اینترنت روی زمین نماند. متاسفانه در طول این همه سال با اینکه با موضوع قطعی و محدودیت دسترسی به اینترنت مواجه بوده ایم و به فیلتر برخورد کرده ایم چاره ای برای این کار پیدا نکرده ایم. کسب وکارهای اینترنتی در این وضعیت وظایفی دارند و با وجود آگاهی از وضعیت باید بدانند که می توانند راهکاری برای این مشکل پیدا کنند. این کسب و کارهای لازم است هاست خود را به داخل کشور انتقال دهند تا از گزند آسیب ها و خسارات قطعی اینترنت در امان بمانند. اما با حل شدن موقتی موضوع به فراموشی سپرده می شود و کسی برای رهایی همیشگی از این مشکل راهکاری پیاده نمی کند.

البته حاکمیت هم باید در این رابطه به فکر باشد و با آگاهی از اینکه چندین هزار استارت آپ و کسب و کار اینترنتی بر روی بستر اینترنت اشتغالزایی کرده اند به بقای آنها اهمیت دهد. اکنون مصرف کننده تمایل بیشتری به استفاده از خدمات آنلاین دارد و می‌تواند با چند کلیک به جای طی کردن چند خیابان،‌ محصول یا خدمات مورد نظر خود را دریافت کند بنابراین باید مشکلات از پیش پای این کسب و کارها برداشته شود. زمانی که وقت و سرمایه صرف چنین موضوعاتی شود، از بخش مهم و اصلی که بزرگ کردن بازار این کسب و کارهاست غافل می‌مانیم. کسب و کارهای اینترنتی می‌توانند برای جوانان و نوجوانان فرصت شغلی مناسبی باشند چراکه میانگین سنی افراد شاغل در کسب و کارها بین ۲۳ تا ۲۵ سال است و اگر فرهنگ‌سازی درستی صورت بگیرد اتفاق خوبی را شاهد خواهیم بود. اما با ادامه این وضعیت و قطعی ادامه دار اینترنت و تکرار آن نابودی کامل کسب و کارهای اینترنتی دور از ذهن نیست و کسب قادر به جبران خسارات وارد شده هم نمی باشد.

منبع: کسب و کار نیوز