به گزارش 60 دقیقه به نقل از تسنیم، همایون دارابی، عضو انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای پذیرش و عرضه اولیه سهام شستا از چند منظر دارای اهمیت دانست و افزود: این واگذاری را می توان در راستای تحقق وعده رئیس جمهوری در رقابت‌های دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر واگذاری تصدی‌گری دولتی است هر چند با گذشت دو سال و نیم هنوز مساله واگذاری مدیریت بنگاه‌های دولتی و وابسته به دولت محقق نشده است و واگذاری بخشی از سهام آن می‌تواند کارنامه دولت را در این بخش پربار کند.
همایون دارابی در ادامه افزود: در همین حال با عرضه اولیه شستا راه شفاف سازی و نظارت عمومی بر این مهمترین دارایی شاغلین و بازنشستگان کشور باز می شود؛ هر چند سال‌ها طول خواهد کشید تا تغییر مدیریت و حضور مدیران غیر دولتی در این شرکت رخ بدهد اما با حضور سهامداران جز موضوع نظارت و بهبود عملکرد این هلدینگ عظیم که از پالایشگاه تا دامداری را اینک در خود دارد تقویت خواهد شد و انتظار می رود در آینده بیشتر به مساله بهینه سازی پرتفوی آن توجه شود.
دارابی تاکید کرد: حضور شستا در بورس به روابط میان بازار سرمایه و این هلدینگ بزرگ خواهد افزود و شور و نشاط در بازار سرمایه ایجاد خواهد کرد.
وی تصریح کرد: هم اکنون نیز نزدیک به 90هزار میلیارد تومان ارزش بازار در 4هلدینگ تاپیکو،تیپیکو،صبا و تاصیکو قرار دارد و سهامداری شستا در شرکت‌های خارج از این 4هلدینگ نیز بسیار بالاست .از این رو باید گفت با پذیرش شستا در بورس نقش این هلدینگ در بازار سرمایه افزایش خواهد یافت و عملا این غول بازار در روی تابلو حساسیت بیشتری به تحولات بازار سرمایه خواهد داشت.

به گزارش بورس 24، صحرایی، مدیر عامل شرکت بورس تهران گفت: "شستا" سهم بزرگی است که عرضه آن انرژی زیادی را می‌طلبد «شستا» یک «مگاشرکت» است لذا کیفیت مهمتر از زمان عرضه است.

به گزارش خبرآنلاین، سعید لیلاز گفت: با عرضه شستا بازار سرمایه ایران عمق پیدا می کند و عمق بازار سرمایه موجب ثبات بازار می شود. وقتی بورس، عمق نداشته باشد، بی ثبات می شود.

به گزارش ایلنا، علامه‌راد کارشناس بازار سرمایه گفت: حضور شستا در بورس به معنای بهبود کارایی اقتصاد ایران خواهد بود.
مجتبی معتمدنیا، کارشناس بازار سرمایه نیز با اشاره به عرضه اولیه سهام شستا در روزهای آتی، گفت: قطعا عرضه شرکت‌ها در بورس موجب شفافیت بیشتر اقتصادی می‌شود زیرا هر شرکتی که در بورس پذیرش می‌شود موظف است یک سری الزامات را رعایت کند و صورت‌های مالی و سایر اطلاعات مالی و مدیریتی ضروری را در سامانه کدال منتشر کرده و به اطلاع عموم برساند.