محمدجعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان در تشریح برنامه های این معاونت در سال جدید،اهمیت تامین مواد اولیه پایدار برای تحقق شعار سال،تاثیر ویروس کرونا بر کسب و کارهای مختلف گفت : ذوب آهن اصفهان با استعانت از خداوند متعال،راهنمایی و تدبیر مدیر عامل و همراهی همه ارکان شرکت در سال 98 رشد تولیدحدود 5 درصدی نسبت به سال قبل را تجربه نمود.
وی افزود: معاونت خرید در سال 98 با فراز و نشیب زیادی همراه بود.حوزه تامین و تدارک از حوزه هایی است که با هر نوسانی دستخوش تغییر و چالش شدید می گردد که در این شرایط باید با تغییر تاکتیک و اتخاذ روش های مناسب،بحران ها را از تهدید به فرصت تبدیل کرد.
صالحي با اشاره به محدودیت های ناشی از بیماری جهان شمول کرونا و اولویت حفظ جان پرسنل چه در شرکت ذوب آهن و چه در شرکت های طرف تجاری،کاهش ساعت کار، کاهش حضور پرسنل و تعطيلي بعضی از شرکت ها، افزود: این در حالی است کهفعالیت تامین و تدارک و پشتیبانی تولید،فعالیتی وقفه ناپذیر است. چنانچه تعطیلات پایان سال و تعطیلات ناشی از بیماری کرونا،سختی کار تامین تدارک را دوچندان نمود اما با یاری خداوند از این پیچ سرنوشت ساز هم عبور خواهیم کرد .
در سال 98، موجودی سنگ آهن مورد نیاز آگلومراسیون به تثبیت رسید
صالحی گفت: برنامه شرکت در سال 99 را تولید بالغ بر 3 میلیون تن چدن اعلام كرد که تکلیف حوزه خرید، تامین وتدارک کلیه مایحتاج کارخانه از جمله مواد اولیهاست. در سال 98 توانستیم موجودی سنگ آهن مورد نیاز واحد آگلومراسیون را به تثبیت برسانیم و حداقل یکی از دغدغه های مواد اولیه را برطرف نماییم.در سال 99 نيز تثبيت، پايداري تامين و يكنواختي كيفي موجودی سنگ آهن مورد نیاز کوره بلند و همچنین زغال سنگ مورد نیاز واحد کک سازی مدنظر است کههدفی سخت اما دست یافتنی است.در سال 99 پیگیریها و تلاش هایي در تخصیص پهنه های معدنی به عمل خواهیم آورد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
وی بیان کرد: از اولویت هایشرکت، استفاده بهینه و حداکثری از ناوگان حمل ریلی استکه علاوه بر رفع دغدغه های موجود، کمک شایانی به کاهش تردد و ایمن سازی حمل و نقل جاده ای خواهد نمود و نهایتاً از میزان آسیب های انسانی جاده ها خواهد کاست.
بومی سازی و ساخت داخل از دیگر اولویت های حوزه خرید در سال 99 است
صالحی بومی سازی و ساخت داخل را از دیگر اولویت های حوزه خرید در سال 99 بيان گرد و در تحليل دوران پساكرونا، گفت: کرونا به همان سرعتی که یک بیماری همه گیر جهانی شده و بنظر میرسد با شدت بیشتری اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده و پیش بینی ها حاکی از کاهش 1.5 تا 2 درصدی رشد اقتصادی جهان است.از آنجاییکه در انتشار اطلاعات مرتبط با ویروس کرونا تشکیک هایی ایجاد شده و به نوعی جهان در شوک ناشی از شیوع این ویروس قرار دارد. اما چین، با اعلام کنترل ویروس و شروع به کار به نظر میرسد فرصت مناسبی جهت دستیابی به اهداف اقتصادی خود فراهم میبیند، قیمت های جهانی در حال سقوط است.قیمت نفت به پایین ترین سطح خود طی چند سال گذشته رسیده و پیش بینی ها حاکی از انتظار نفت ده دلاری است که پوشش هزینه استخراج را هم نمیدهد.
وی اضافه کرد: سایر کشورها و خصوصاً اروپا بسته به زمان غلبه بر کرونا و مدت تعطیلی کسب و کار و فعالیت های اقتصادی دچار آسیب های متفاوتی خواهند شد اما آنچه واضح است تلفات اقتصادی کرونا کمتر از تلفات انسانی آن نخواهد بود.
معاون خرید شرکت به گزارش صادرات سنگ آهن در دو ماه اول سال 2020 پرداخت و گفت: گزارشات رسیده حاکی از انجام صادرات سنگ آهن در ماههای ژانویه و فوریه به چین است.رقمی حدود 800 هزار تن سنگ آهن صادر شده است که به نظر میرسد به میزان زیادی کاهش داشته است.
گل سر سبد سنگ آهن،صادر شده است
صالحی افزود: عوارض موضوعه بر صادرات سنگ آهن موثر بوده لیکن آنچه توانسته از کمند عوارض رهایی یابد و صادر شود، سنگ دانه بندی با عیار بالا و عناصر مضره پایین بوده که میتوان گفت گل سرسبد سنگ آهن است.افزایش نرخ ارز و تغییر نرخ تبدیلارزش بهای صادراتی سنگ آهن دو عاملی هستند که شرایط صادرات را جذابتر می سازد.
ممنوعیت صادرات سنگ آهن،جهش تولید را در صنعت فولاد محقق می سازد
معاون خرید شرکت بیان کرد: با عنایت به نامگذاری سال 99 به نام سال "جهش تولید" با تدبیر و آینده نگری مقام معظم رهبری، بايد تدابیر لازم در جهت تحقق این شعار مدبرانه اندیشیده شود که یکی از این اقدامات مهم و اساسی می تواند ممنوعیت صادرات سنگ آهن و یا به عبارتی هر آنچه در داخل به منظور جهش تولید لازم است، باشد.ذوب آهن اصفهان آمادگی لازم را دارد با راه اندازی کوره شماره یک در سال جهش تولید برای اولین بار رکورد عبور از 3 میلیون تن را به عرصه عمل آورد.