ورود ویروس کرونا به کشور باعث شد که بسیاری از اقداماتی که منجر به ایجاد تجمعات افراد می‌شود منحل شود. این شرایط باعث شد که از ابتدای بهمن ۹۸ مدارس و دانشگاه‌ها  به تعطیلی کشیده شود.

اولین آزمونی که به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد کنکور دکتری ۹۹ بود که مقرر بود در ۹ اسفند برگزار شود. این شرایط باعث شد که سازمان سنجش با صدور اطلاعیه‌ای از برگزار شدن کنکور دکتری ۹۹ در تاریخ ۹ خرداد خبر دهد.

اما هم اکنون و با گذشت دو ماه از شیوع کرونا در کشور و مشخص نبودن زمان نزولی شدن این ویروس  احتمال تعویق مجدد و چند باره کنکور دکتری و کارشناسی ارشد سال ۹۹ به وجود آمده است.

آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه به تعویق افتاد

سازمان سنجش آموزش کشور ۲۶ فروردین  با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل شرایط حاصل از شیوع ویروس کرونا آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه به تعویق افتاده و زمان جدید آن متعاقبا اعلام می‌شود.  این آزمون قرار بود روز ۹ خرداد برگزار شود، یعنی همان تاریخی که برای برگزاری آزمون دکتری ۹۹ نیز تعیین شده است.

کنکور ورودی دانشگاه‌ها در صورت لزوم با چند هفته تاخیر برگزار می‌شود

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره احتمال تعویق کنکور و یا لغو آن گفت: کنکور ورودی دانشگاه‌ها در همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری طبق روال سال‌های قبل انجام می‌شود و در صورت لزوم با چند هفته تاخیر برگزار خواهد شد.

احتمال تعویق دوباره کنکور دکتری ۹۹ وجود دارد؟

آزمون‌های بین المللی تا پایان اردیبهشت برگزار نمی‌شود

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص برگزاری آزمون‌های بین الملل در ایران منتشر شد. در این اطلاعیه آمد: ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه داوطلبان آزمون‌های TOEFL, GRE General, GRE Subject, IELTS, Life Skills, UKVI پیرو اطلاعیه مورخ ۹۸/۱۲/۲۷ در خصوص لغو آزمون‌های بین الملل در ایران، به اطلاع می‌رساند با هماهنگی به عمل آمده با موسسات ETS و IDP، کلیه آزمون‌های مورد اشاره در ایران تا ۲۰ ماه می ۲۰۲۰ برابر با ۳۱ اردیبهشت ۹۹ برگزار نخواهد شد. در این اطلاعیه زمانی برای بزگرای این آزمون‌های اعلام نشده است.

سازمان سنجش پیش‌تر تعویق این آزمون‌ها را تا ابتدای اردیبهشت اعلام کرده بود.

آزمون‌های لغو شده در فروردین  ۹۹

پیش از این قرار بود در روز ۲۰ فروردین ۹۹ آزمون‌های جامع داروسازی، آزمون جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی و آزمون پیش کارورزی برگزار شود.

همچنین آزمون‌های صلاحیت بالینی پزشکی و آزمون زبان انگلیسی که قرار بود در ۲۹ فروردین  ۹۹ برگزار شود هم لغو شد.

زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا از جمعه ۹ اسفند ۹۸ به پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹ تغییر یافته بود که دوباره به تعویق افتاد. زمان جدید برگزاری این آزمون خرداد ۹۹ اعلام شده است.

آزمون‌های لغو شده در اردیبهشت ۹۹

دوره چهل و هفتم آزمون دستیاری ابتدا قرار بود ۱۵ اسفند ۹۸ برگزار شود که به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو شد. زمان جدید ۴ اردیبهشت۹۹ بود که بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا آزمون دستیاری در اردیبهشت ۹۹ نیز برگزار نخواهد شد و به تعویق افتد، اما زمان دقیق آن متعاقباً اطلاع رسانی می‌شود.

آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ نیز که پیش از این به دلیل مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲۹ فروردین به روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه ۳ و ۴ اردیبهشت۹۹ تغییر یافته بود به تعویق افتاده و در خرداد ۹۹ برگزار می‌شود.

احتمال تعویق دوباره کنکور دکتری ۹۹ وجود دارد؟

نظر داوطلبان کنکوری درباره تعویق کنکور

اغلب مخاطبان کنکور دکتری در فضای مجازی خواستار تعویق کنکور هستند چرا که این داوطلبان نگران مبتلا شدن خودشان در صورت شرکت کردن در این آزمون هستند.

یک داوطلب به مشکل تردد به شهر‌های دیگر اشاره کرده و می‌گوید: با توجه به اینکه در آزمون دکتری، همه شهرستان‌ها محل برگزاری آزمون ندارند، داوطلبان باید برای آزمون به شهر‌های دیگر مراجعه کنند؛ در این میان اگر مبتلا شوند با بازگشت به شهرستان خود، باعث گسترش بیماری در کل کشور می‌شوند.

یک شرکت کننده دیگر در کنکور دکتری نیز گفت: در حوزه‌های امتحانی موقع ورود و خروج با ازدحام زیاد جمعیت حداقل یک ربع تا بیست دقیقه بین جمعیت باید حضور داشته باشیم، تا وارد محل آزمون و یا خارج شویم، در نتیجه این باعث شیوع گسترده بیماری می‌شود.

داوطلب دیگری نیز اظهار کرده است: در کلان شهر‌ها برای حمل و نقل باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد. چون معمولا محل حوزه جایی پارک مناسب دارد و این هم باعث شیوع گسترده بیماری می‌شود.

احتمال تعویق دوباره کنکور دکتری ۹۹ وجود دارد؟

کنکوری دیگری نوشت: با توجه به فرصت ۶ ماه تا شروع ترم مهر ماه، می‌توان زمان معرفی داوطلبین توسط سازمان به دانشگاه‌ها را تقلیل داد و در عوض زمان کنکور را حداقل یک ماه به تعویق انداخت.

مخاطب دیگری  خواستار برگزاری کنکور در شرایط عادی شد و گفت: لازم است برای حفظ سلامت افراد شرکت‌کننده در کنکور دکتری و خانواده آنها، چون افراد خود می‌توانند انتقال دهنده بیماری باشند برنامه ریزی صحیح و منطقی انجام داد و بهتر است کنکور در شرایط عادی برگزار شود.

فرد دیگری نیز از آشفتگی ذهنی داوطلبان گلایه کرد و گفت: ما داوطلبین کنکور دکتری، انتظار تصمیم منطقی در این شرایط را داریم و همچنین خواستار اعلام سریع این تصمیم هستیم، چون تا کنکور مدت زمان کمی باقیمانده است و شرایط برای درس خواندن داوطلبین مطلوب نیست. مانند بسته بودن کتابخانه ها، وضعیت نامطلوب روحی و روانی داوطلبین، ترس از شرکت در آزمون.

او ادامه می‌دهد: اگر کنکور برگزار شود داوطلبین به دلیل زحماتی که طی این چند ماه داشته اند مجبور به شرکت در آزمون هستند حتی اگر تهدیدی برای سلامتی آن‌ها باشد. در شرایطی که یک داوطلب نزدیک به ۴۰ یا ۵۰ روز است که از خانه بیرون نرفته است از نظر روحی بسیار خسته بوده و امکان مطالعه مداوم در شرایط غیر عادی بسیار سخت و غیر ممکن است.

گمانه زنی‌ها درباره تعویق مجدد کنکور دکتری قوت می‌گیرند

با توجه به شرایط بحرانی کشور و احتمال افزایش بیماران ناشی از ویروس کرونا در کشور و به علت اینکه هر گونه تجمع و اجتماعی منجر به شیوع بیشتر و گسترش این ویروس می‌شود و با توجه به اینکه متولی برگزاری هر دو کنکور سراسری و دکتری، سازمان سنجش است؛ به‌نظر می‌رسد احتمال تغییر در تاریخ آزمون دکتری وجود دارد. هرچند که هنوز در این باره مطلبی از سوی این سازمان اعلام نشده است.

اگرچه اطلاعیه اکثر دانشگاه‌های مادر مبنی بر عدم سنوات دانشجویان روزانه نیمسال دوم ۹۸-۹۹ در صورت عدم امکان دفاع از پایان نامه / رساله و تعویق زمان برگزاری آزمون جامع دکتری و تعیین زمان آن در نیمه دوم تیر و امکان حذف ترم نیمسال دوم تحصیلی ۹۸-۹۹ توسط دانشجویان، خبر از تعویق دوباره می‌دهد.

با این وجود همه چیز بستگی به وضعیت بیماری کرونا دارد و منتظر اطلاعیه‌های سازمان سنجش خواهیم ماند. اما با توجه به تعویق برگزاری آزمون کارشناسان رسمی دادگستری، احتمال تعویق کنکور دکتری  در خردادماه  بسیار جدی است.