علیرضا صالح در گفت‌وگو با فارس، در مورد واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک‌های حاضر در بورس گفت: همان گونه که قبلاً اعلام کردم، سهام دولت در بانک‌های بورسی شامل ملت، تجارت و صادرات در قالب صندوق قابل معامله بورسی یا exchange-traded fund ETF با 20درصد تخفیف از طریق بورس به عامه مردم واگذار می‌شود.

وی در برابر این پرسش که چه زمانی اولین صندوق ETF مالی در بورس ارائه می شود، گفت:‌ عرضه اولین بلوک صندوق قابل معامله بانکی هفته آینده آگهی می‌شود و پس از آن پذیرش و در بورس درج می‌شود و اولین ETF مربوط به واسطه‌‌گری مالی و بانکی خواهد بود که از هفته بعد از آن با تخفیف 20 درصدی به مردم عرضه می‌شود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: واحدهای قابل معامله بورسی برای هر دارنده کد ملی در کشور تا سقف 2 میلیون تومان دارای تخفیف 20 درصد است، به این معنا که هر واحد این صندوق که دارای ارزش 10 هزار تومان سهام و 500 تومان پول نقد در صندوق است، با تخفیف 20 درصدی فقط 8500 تومان به مردم فورخته می‌شود، یعنی واحدهای این صندوق با 20 درصدتخفیف به عامه مردم واگذار خواهد شد و آن 500 تومان نقد برای بازارگردانی و مدیریت سهام در صندوق باقی می‌ماند.

صالح در مورد اینکه آیا فقط دارندگان کد معاملاتی بورسی می‌توانند واحدهای صندوق قابل معامله بورسی را خریداری کنند یا با کد ملی هم می‌توان خریداری کرد، گفت: همه آحاد ملت ایران با داشتن شماره ملی می‌توانند در بانک‌هایی که هفته آینده اعلام می‌شود، ثبت‌نام کنند و برای خرید واحدهای این صندوق‌ها (ETF) ثبت‌نام کنند و از روز شنبه و یکشنبه آینده این مسائل به اطلاع مردم می‌رسد.

وی همچنین افزود: باقیماده سهام دولت در بانک‌ها در قالب یک صندوق ETFبه عامه مردم ارائه می‌شود تا فرهنگ سهامداری و حضور در بازار سرمایه در مردم ایجاد شود و چون این واحدها با 20 درصد تخفیف پذیره‌نویسی و به مردم ارائه می‌شود ، بنابراین زمینه سرمایه‌گذاری مناسبی برای پول‌های خرد مردم و نیز حضور در بازار سرمایه فراهم خواهد شد.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی همچنین با بیان اینکه برای ایجاد عدالت اجتماعی بین خانوارها روش پذیره‌نویسی واحدهای صندوق ETF را آسان کرده‌ایم، اظهار داشت: مثال یک خانوار 4 نفره تا 8 میلیون تومان می‌تواند یونیت یا واحدهای این صندوق سرمایه‌گذاری را خریداری کند و از تخفیف 20 درصدی نیز برای هر یک از اعضای خانواده برخوردار شود.

صالح افزود: با توجه به اینکه پس‌اندازهای خرد مردم نمی‌تواند مستقیم وارد بازار سرمایه شود، بنابراین مردم با خرید واحدهای صندوق قابل معامله بورسی به راحتی می‌توانند وارد بازار سرمایه شوند.

وی گفت: صندوق‌های قابل معامله بورسی دولت که در بورس ارائه می‌شود، دارای سبد متنوعی از سهام شرکتهای خوب بورسی است که با خرید واحدهای این صندوق‌ها ریسک سرمایه‌گذاری کاهش پیدا می‌کند، زیرا حضور در بازار سرمایه همراه با ریسک است، اما خرید واحدهای این صندوق‌ها ریسک کمتری دارد.

به گزارش فارس، دولت برای بارگذاری باقیمانده سهام خود در 18 شرکت بزرگ از جمله سه بانک ملت، تجارت و صادرات سال گذشته به روش واگذاری بلوکی سهام در بورس و فرابورس اقدام کرد که هیچ کدام از این شرکت‌ها مشتری پیدا نکردند، اما امسال در راستای واگذاری سهام خود به روش صندوق قابل معامله بورسی(exchange-traded fund) عمل می‌کند، به این معنا که باقیمانده سهام دولت در سه بانک یاد شده در صندوقی ریخته می‌شود و مردم واحدها یا یونیت‌های این صندوق را با 20 درصد تخفیف خریداری می‌کنند که سرمایه‌گذاری مطمئنی خواهد بود، اما نکته قابل انتقاد این است که مدیریت این بلوک سهام همچنان در اختیار دولت باقی خواهد ماند.