به گزارش ریا نوستی، 27 آوریل در دانشگاه دولتی سیبری واقع در کراسنویارسک، اولین مرکز علمی و آموزشی اقلیمی (НОЦ) در روسیه تاسیس شد. جزئیات این خبر در مصاحبه ریانوستی با «ماکسیم رومیانتسف» رئیس دانشگاه دولتی سیبری:

   - اولین مرکز علمی و آموزشی اقلیمی روسیه در دانشگاه دولتی سیبری در کراسنویارسک ایجاد می­شود. این سازمان چیست؟ و چه وظایفی دارد؟

-  این سازمان و بسیاری از تیم­های علمی، درگیر مسائل زیست محیطی، آب و هوا و مدیریت منطقی طبیعت هستند، ما باید نیروهای خود را متحد کنیم و «نوآوری اکوسیستم» را در رابطه با بهبود کیفیت زندگی و رقابت اقتصادی تشکیل دهیم.

یکی از شاخص­های کلیدی اثربخش در اجرای این پروژه ملی، ایجاد حداقل 15 مرکز علمی و آموزشی در روسیه با همکاری شرکای صنعتی می­باشد. در واقع این مرکز، یک پل ارتباطی بین علم، تجارت و دولت است. پیش از این 10 مرکز با هدف حل مشکلات پیشرفت علمی کشور، تاسیس شده و مورد حمایت دولت قرارگرفته­اند.

تقریباً تمام شرکت­هایی که توسعه اقتصادی روسیه را تعیین می­کنند، در قلمرو منطقه کراسنویارسک نمایندگی دارند: مجموعه منابع معدنی، استخراج مواد معدنی، فلزات، «روس­نفت»، «پالیوس»، «روسال» و غیره. ما  بیش از 80% از حجم کل نیکل روسیه، بیش از 70% از مس، تقریبا 98% از فلزات گروه پلاتین را تولید می­کنیم. علاوه بر این، همه این شرکت­ها نه تنها در این منطقه حضور دارند، بلکه به عنوان مسئول اجتماعی و تجارت جهانی شناخته شده­اند.

منبع خبر (لینک):

https://ria.ru/20210427/sfu-1729949944.html