6017598

 

بله درست است ربات ها در راه هستند. و جای ما را خواهند گرفت. اما شغل هم ایجاد خواهند کرد.

در مطالعه ای که از سوی موسسه ی جهانیِ مک کینزی در سال 2018 انجام گرفت، مشخص شد که تا سال 2030 نزدیک به 73 میلیون شغل در آمریکا جای خود را به اتوماسیون خواهند داد، به همراه مشاغل اداری و همچنین آن دستده از کسانی که کارهای فیزیکیِ قابل پیش بینی انجام می دهند ( مانند ساختمان سازی و صنایع غذایی)

اما این قضیه جنبه ی مثبت نیز دارد، حدود 20 میلیون نفر از کار گرانی که شغل خود را از دست دادند، تقریبا به سادگی می توانند مشاغل کوچکتری را تصاحب کنند. علاوه بر این، تحقیقاتِ موسسه ی گارنِر نشان داد که تا سال 2020 ، هوش مصنوعی نزدیک به 3/2 میلیون شغل ایجاد خواهد کرد.

فناوری، پیش از این مشاغل زیادی را ایجاد کرده است. تقریبا هزاران شغل مرتبط با فناوری  در سایت کاریابی monster یافت شده اند که به آن تعداد نیز افزوده می شود. عناوین شغلی همچون توسعه دهنده اپلیکشین، مدیر شبکه های اجتماعی و ... مشاغلی هستند که یک دهه پیشراصلا وجود نداشتند. و این چشم انداز شغلی کماکان توسعه خواهد یافت و موقعیت های شغلی را در دو دهه آینده در اختیار ما قرار خواهد داد که حتی اکنون نیز نمیتوان تصورش نمود.

برای ماندن در عرصه ی رقابت، بایستی تمام انرژی خود را بر جنبه ی استراتژیک بودن و در دسترس بودنِ شغل خود متمرکز کنید. روبات ها این کار را زیاد انجام می دهند، اما هنوز قادر نیستند بارش مغزی انجام دهند، و الهام بخش افراد دیگر باشند یا به آنها انگیزه بدهند. تصور کنید که دارید شانه به شانه با روبات ها کارهای خلاقانه و هوشمندانه انجام می دهید. کاری که تنها از پس انسان بر می آید.

در حالیکه واقعا نمیتوان گفت که آینده دقیقا چه شکلی است، این نمونه از 11 شغلی که احتمالا در آینده وجود داشته باشند، نشان می دهد که روند های فعلی می توانند تا چند دهه ی دیگر همچنان فعال باقی بمانند. خدا می داند، شاید شما نیز در آینده در برهه ای خاص یکی از این مشاغل را تصاحب کرده باشید. (البته اگر همین الان به سمت آن گام بردارید )

مدیر کل بهره وری

ایجاد کارآیی در سطوح سازمانی، فردی و دپارتمانی بسیار حیاتی خواهد بود و جایگاه شغلی مدیر نیز در تمامی شرکت ها در اندازه های مختلف مهم خواهد بود. همانطور که راج نارایاناسوامی، بنیانگذار مشترک و مدیر کل مشترک شرکت رپلیکان ، شرکتی که در زمینه ی مدیریت برنامه های زمانبندی ابرمحور مستقر در کالگاریِ کانادا بیان می کند، افرادی که در سطح مدیر کلی قرار دارند، بایستی در زمینه ی کار با داده ها راحت باشند و بتوانند توصیه ها و پیشنهاداتی را مبنی بر نحوه ی بهبود و پیشرفت در زمینه ی بهره وری ارائه نمایند.

کارگزاران

به عقیده ی جولیی آستین، نویسنده و آینده نگر، به عنوان بخشی از فشاری که برای ایجاد بهره وری اعمال می شود، سازمانها به دنبال روش ها و راه هایی هستند که از سرمایه های نه چندان کاربردی نظیر اجاره ی فضا یا ماشین آلات خود در آمد زایی کنند. کارگزار ممکن است به تجزیه و تحلیل سازمان پرداخته و سرمایه هایی را شناسایی کند که می توانند مورد استفاده قرار گیرند و سپس می تواند سازمانهای دیگری را پیدا کند که مایلند به آنها پول بدهند.

آیا تمایل دارید که در آینده این شغل را تصاحب کنید؟ احتمالا بایستی در زمینه ی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین تجربه داشته باشید.

مدیر پهپاد ها ( هواپیما های بدون سرنشین)

به عقیده ی میک مورتلاک ، آینده نگر ارشد و بنیانگذار مشترک شرکت ،     Imaginexxus  شرکتی که در ایالت اورِگان واقع است و محصولات و خدمات را نیز بر اساس تجزیه و تحلیل و تحقیق در زمینه ی تخیلات خلق می کند،  در 10 یا 20 سال آینده هواپیما های بدون سر نشین دیگر تازگی نداشته و همه جا فراگیر خواهند شد. کارشناسان لازم خواهد بود که استاندارد هایی را برای خرید و حفظ ناوگان این نوع هواپیما ها وضع نمایند. آیا تمایل دارید که در آینده نیز این شغل را تصاحب کنید؟ احتمالا باید الان در زمینه ی مدیریت ناوگان تجربه داشته باشید .

کنترل ترافیک هوایی ( برج مراقبت ) صنایع خصوصی

بنا بر نظر مورتلاک، شرکتها لازم است سیستم های مربوط به برج مراقبت و کنترل ترافیک خود را مدیریت نمایند. این شرکتها بخشی از این نوع ناوگان های مربوط به هواپیماهای بدون سر نشین هستند. این شرکت ها ممکن است مرزهای بین ایالتی و بین المللی را در نوردند و نیاز به مذاکره و همکاری با دولتها، سازمان های شهرداری و دیگر سازمانها داشته باشند. آیا تمایل دارید که در آینده نیز این شغل را تصاحب کنید؟ بایستی از الان در زمینه ی کنترل برج مراقبت، یا متخصص GIS تجربه داشته باشید.

مشاور (مربی) پزشکی

به عقیده ی جیم لِبرِت، دانشیار پزشکی و نوآوری بالینی در مرکز پزشکیِ NYU و مدیر بخش رهبران تیم code در بیمارستان بِلِوو در شهر نیویورک، با توجه به روندی که به سمت مراقبت های ارزش محور ( مبتنی بر ارزش) پیش گرفته شده است، فضا و فرصت های زیادی در اختیار کمک کنندگان، مشاوران و مربیان مراکز درمانی قرار دارد.

وی ادامه می دهد که  ما سال ها پیش دستیار پزشک یا مختصص پرستاری نداشتیم و اکنون مشاغل جدیدی در حال توسعه هستند. در واقع مربی پزشکی به کسی اطلاق می گردد که می تواند پس از ملاقات با پزشک مشاوره دهد تا مطمئن شود از این که بیماران در خصوص تمرینات، تغذیه  یا داروهای خود به توصیه ها و دستورات پزشکان عمل می کنند و به افراد کمک می کنند تا موانعی را از پیش بردارند که آنها را از موفقیتشان دور می نماید. آیا تمایل دارید که در آینده این شغل را تصاحب کنید ؟ احتمالا از الان باید به عنوان مربی سلامت یا مشاور بیماران، تجربه داشته باشید.

مکانیک خودروهای بدون راننده

در حالیکه خودروهای بدون راننده موجب حذف مشاغل بسیار زیادی از جمله حذف رانندگان تاکسی و حمل و نقل خواهند شد، معدود مشاغل دیگری نیز ایجاد خواهند کرد. اما این خودرو ها قادر به تعمیر خودشان نیستند. بنابراین، مکانیک ها همچنان ( حد اقل در کوتاه مدت) کار خود را خواهند داشت. مکانیک ها در آینده بایستی ترکیبی از توانایی های مکانیک های قدیمی و باتجربه و میزان راحتی را در فرهنگ تمنولوژیک امروز را با خود به همراه داشته باشند. آیا تمایل به تصاحب این شغل در آینده دارید؟ احتمالا بایتسی به عنوان مکانیک ِ خبره در زمینه ی نرم افزار تجربه داشته باشید و یا توسعه دهنده ی نرم افزاری باشید که امروزه در زمینه ی خودرو ها فعالیت  می کند.

متخصص امور حمل و نقل خودکار

اگر آینده ی ما چنین باشد که در آن ماشین های بدون راننده نیز نقش داشته باشند، هواپیماهای بدون سرنشینی که بالای سر ما می چرخند، بنابراین، شهر ها و شهرک ها نیز به انسانهایی نیاز دارند تا بر تمامی این فناوری ها نظارت داشته باشند. افراد بایستی تمامی این نوع وسائط خودکار و خودرو را با سیستم های فعلی تلفیق نمایند و سپس بر نتایج نظارت کنند. آیا در آینده تمایل دارید که این شغل را تصاحب کنید؟ احتمالا بایستی در زمینه ی طراحیِ شهری یا متخصص امور ترافیکی تجربه داشته باشید.

مفسر پزشکی

با توجه به پیشرفتهای حاصل شده در زمینه ی علم پزشکیِ ژنتیک، ارائه دهندگان خدامت در این زمینه بیش از پیش قادرند تا دارو ها و درمان های ویژه و سفارشی شده ای را در اختیار بیماران قرار دهند. مشاوره ی ژنتیک می تواند  به مربی گری در این زمینه توسعه یابد. مثلا، مدلین آشبی که خود آینده نگر است، جایگاه های شغلیِ به شدت تخصصی مانند مفسر ابزار جدیدی در خصوص ویرایش ژن های جدید تحت عنوان CRISPR  را مد نظر قرار داده است. ارائه دهندگان این قابلیت ممکن است در آینده به مربیان یا مشاوران تخصصی تبدیل شوند که به بیماران در زمینه ی درمان های پزشکی انفرادی مشاوره  و اطلاع رسانی نمایند.

متخصص در زمینه ی تلفیق فناوری با انسان

چارلز گرانتهام، مدیر مرکز "بیداری برای تکامل " معتقد است که این افراد به دیگران آموزش می دهند که چگونه از وجود فناوری های نامحدود استفاده کنند تا کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند. این شغل احتمالا مشتمل بر یک متخصص در زمینه ی فناوری اطلاعات ضربدر ده می باشد. این شخص می تواند رویکردی جامع و کامل را اتخاذ کند که کارهای مختلف و فناوریهای مصرف کننده و ابزار و پلتفورم های مختلف را مورد بررسی قرار می دهد تا بیشترین اطلاعات را از درون آنها استخراج نماید. آیا در آینده تمایل به تصاحب این شغل دارید؟ احتمالا بایستی به عنوان نماینده ی IT به این تجربه نیاز داشته باشید، اما ممکن است بخواهید life coaching را نیز امتحان کنید.

مربی در زمینه ی انسجام و یکپارچگی

با تاکید بیشتر در زمینه ی نگرانی و فقر زمانی که شریل کانلی، آینده نگر شرکت فورد آن را واقعیتی تعریف می کند که میزان ارتباطات و اتصالات در دنیای پرآشوبِ امروز ما را مشغول تر از گذشته کرده است، نیاز به مربی و مشاور یکپارچگی بیش از پیش احساس می شود. این شخص به افراد دیگر کمک می کند تا استراتژی های بلند مدت و دائمی را توسعه دهند تا همراه با نوعی از عادت که به آن ها کمک می کند تا نیاز های جسمانی خود را محقق نمایند، (که در واقع همان خوشبختی روحی و شادی و رضایت از شبکه های اجتماعی است)، بتوانند آن را با اهداف شخصی خود همخوان و همراستا نمایند .آیا تمایل به تصاحب این شغل دارید؟ احتمالا بایستی به عنوان مربی و مشاور امور زندگی و سلامت ، دارای تجربه ی کافی باشید.

مربی مربوط به وفات  

با توجه به این که افرادی که در 10 یا 20 سال آینده به پایان عمر خود نزدیک می شوند، تکید ویژه ای بر این مساله خواهد بود که این افراد چگونه می خواهند روزهای آخر عمر خود را بگذرانند. وجود یک مربی در این زمینه به خانواده ها و افراد کمک می کند تا در زمینه ی نحوه ی گذراندن هفته ها و روز ها و ماه های آخرعمر خود بتوانند تصمیم های بهتری اتخاذ نمایند. در حال حاضر درمان ها و روش های زیادی در خصوص زمان وفات هر شخصی وجود دارد. در چند سال آینده، تغییرات گسترده ای پیش روی افرادی خواهد بود که به جای آن که بخواهند چند روزی را به عمر خود اضافه کنند، بتوانند زندگیِ بیشتری به روزهای آخر عمر خود بیفزایند. این مربیان به افراد کمک می کنند تا ارزش های شخصی و فردی خود و راه حل ها و گزینه های پزشکی خود را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند آن طور که خودشان دلشان می خواهد به عمرشان پایان دهند.

از همین الان مسیر حرفه ای آینده ی خود را آغاز کنید.

اگر می خواهید که در مرز پیشرفت و نوآوری قرار بگیرید، ( چه کسی است که نخواهد؟ ) پس درنگ نکنید تا این نوع مشاغل ایجاد شوند، آن هم وقتی می توانید از الان مسیر حرفه ای جدیدی را انتخاب کنید.