در اولین ترم دانشگاه احتمالا با مثلث دیرینه زندگی دانشجویی آشنا شده اید: مثلث نمرات خوب، زندگی اجتماعی و خواب کافی. نقطه اوج این جوک ( که در واقعیت اصلا خنده دار نیست) این است که شما فقط میتوانید دوتا از این گزینه ها رو انتخاب کنید. این مثلث برای کسانی که میخواهند در حین تحصیل کار کنند باید در اصل یک مربع باشد. شغل در این مثلث آورده نشده، پس تکلیف افرادی که میخواهند درآمدی نیز داشته باشند چه میشود؟

کار کردن هنگام تحصیل ممکن است دشوار باشد اما انتخاب شغل نیمه وقت درست میتواند بسیار کارساز باشد. اینجا به چند عامل برای انتخاب شغل نیمه وقت در کنار برنامه درسی و فوق برنامه اشاره میکنیم.

مکان: پیدا کردن شغلی که در نزدیکی شماست میتواند بسیار در اعتبار شما به عنوان یک کارمند موثر باشد. اگر شما خودرو داشته باشید، گزینه های بیشتری نیز خواهید داشت. اما در بیشتر شهر هایی که دانشگاه دارند شغل های نیمه وقت زیادی که نزدیک به دانشگاه است وجود دارد.

برنامه: شغل هایی را بررسی کنید که با ساعاتی که شما میخواهید کار کنید هماهنگ باشند. بعضی از شغل ها نیازمند کار در شیفت شب، شیفت صبح زود، آخر هفته یا تعطیلات هستند. قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که شما میتوانید از عهده شیفتهای مورد نیاز آن برآیید.

دستمزد: آیا شما برای پول یا از روی علاقه کار میکنید؟ بعضی شغل ها ممکن است هر دو را شامل شود اما میزان دستمزد در شغل های نیمه وقت متفاوت است. شغلی را پیدا کنید که هم برایتان لذت بخش باشد و هم دستمزدی که انتظار دارید را شامل شود.

مرتبط بودن شغل: اگر دنبال کسب تجربه در صنعت مورد علاقه خود هستید ممکن است دستمزد را نادیده بگیرید. کار به عنوان یک کارآموز در شرکتی تازه تاسیس، شغل های محلی یا در یک شرکت بزرگ میتواند پس از فارغ التحصیلی برای شما سودمندتر باشد.

تجربه مرتبط: داشتن تجربه لازم برای بعضی از شغل های نیمه وقت اهمیت دارد. به دنبال شغل هایی بروید که صلاحیت انرا دارید و بدین طریق زمان ارسال در خواست برای شغل های گوناگون را کاهش دهید.

اکنون که عوامل مهم در انتخاب شغل نیمه وقت را میدانید، زمان پیدا کردن شغل است! نگران نباشید ما کار را برای شما آسان کرده ایم. در اینجا لیستی از 38 شغل نیمه وقت را که برای دانشجویان بسیار مناسب هستند قرار داده ایم.

شغل های محلی

 1. مشارکت در تجارت الکترونیک در Beutylish

Beutylish یک شرکت در سانفرانسیسکو است که هدف آن ارتباط علاقه مندان به زیبایی در سرتاسر جهان میباشد. آنها برای پیدا کردن محصولات استثنایی، ارتقای پیشینه آن محصولات و تحویل آنها تلاش میکنند. نه تنها Beautylish مکانی الهام بخش و تمیز برای کار کردن است، بلکه برای دانشجویان بسیار عالی است. آنها از تنظیم ساعات کاری با دانشجویان استقبال میکنند و هم اکنون نیز استخدام میکنند. موقعیتهای شغلی موجود را بررسی کنید و همین امروز تقاضای کار دهید.

 1. دستیار فروش در بوتیک

کار در بوتیک ها بسیار برای علاقه مندان به مد عالی است. بعضی از این شغلها ممکن است نیاز به تجربه فروش داشته باشند اما بسیاری به دنبال شخصیت مناسب این کار (دوستانه، اجتماعی و مطابق مد روز) میگردند. انتظار کار در بعد از ظهرها و آخر هفته ها را داشته باشید. میتوانید پول خود را در خرید لباس و متعلقات تزیینی پس انداز کنید زیرا بیشتر بوتیک ها به کارکنان خود تخفیف میدهند.

 1. کار در قسمت خدمات پس از فروش در کتابفروشی

چه باور کنید یا نه، کتابهای کاغذی هنوز از بین نرفته اند. کتابفروشی های محلی به خصوص در شهرهایی که دانشگاه وجود دارد در حال زیاد شدن هستند. بسیاری از کتابفروشی ها نزدیک دانشگاه بوده و بسیاری از کتابهایی که نیاز دارید نیز میتوانید با قیمت کمتر و تخفیف کارکنان برای خود تهیه کنید.

 1. تعمیرکار دوچرخه

اگر از دوچرخه سواری لذت میبرید این بهترین گزینه برای تبدیل علاقه تان به پول است. تجربه تعمیر دوچرخه را ندارید؟ به دنبال کلوپ دوچرخه در دانشگاه خود بروید که به صورت کار رایگان یا داوطلبانه میتوانید اصول اولیه را یاد بگیرید.

 1. عکاس

اگر دارای یک دوربین DSLR خوب هستید و از لحظات زیبا عکس میگیرید به سراغ عکاسهای محلی بروید و به آنها پیشنهاد دستیاری بدهید. این شغل بسیار عالی است زیرا زمان کاری منعطفی دارد و اغلب شما در رویدادهایی که شبانه هستند یا آخر هفته ها کار میکنید.

یک گزینه خوب دیگر: شغل عکاسی خود را شروع کنید و از دوستان خود در مجالس عکس های حرفه ای بگیرید.

 1. کار در قسمت پذیرش سالن یوگا یا بدنسازی

اگر علاقه مند به بدنسازی هستید و میتوانید دیگران را به ورزش ترغیب کنید، این کار مناسب شماست. در این  شغل شما نیازمند تجربه زیادی نیستید و میتوانید پول خود را نیز پس انداز کنید. بسیاری از سالن های کلاس های رایگان در اختیار کارکنانشان قرار میدهند که در زندگی دانشجویی بسیار سودمند است.

 1. معلم خصوصی

برای کار کردن به عنوان معلم نیمه وقت یا معلم خصوصی گزینه های بیشماری دارید. میتوانید در موسسات غیر انتفاعی و در خانه های نزدیک به دانشگاه به عنوان معلم خصوصی کار کنید یا در سایتهای آموزشی مثل Chegg tutors، Takelessons، Maestro، Studysoup و Skillshare ثبت نام کنید. این شغل ها دارای دستمزد خوب و ساعات کاری منعطف میباشند.

 1. غریق نجات

اگر علاقه مند به آموزش دیدن و دریافت مدرک این کار هستید، این شغل میتواند بسیار سودمند باشد. روزهای خود را در کنار استخر بگذرانید و امنیت را در آنجا برقرار کنید. در آنجا همکاران جوان و محیطی شاد و سرگرم کننده خواهید داشت.

شغل های مرتبط با خدمات غذایی

 1. کار در بستنی فروشی

این یک شغل بسیار شیرین برای کسانی است که به دنبال مشاغل اجتماعی هستند. از زندگی خارج از دانشگاه لذت ببرید زیرا که بستنی فروشی ها اغلب افرادی از تمامی سنین را به خود جذب میکنند. همچنین نیازمند تجربه زیاد نمیباشد و حتی در بعضی مواقع نیازمند تجربه نمیباشد.

 1. دستیار فروش در رستوران ها

اگر چه به عنوان دستیار فروش ممکن است دستمزد حداقلی دریافت کنید، این فرصتی برای کار کردن در مکانی منحصر به فرد است. رستورانی را پیدا کنید که کار کردن در آنجا الهام بخش شما باشد و از فرصت کار کردن در آنجا استفاده کنید. مدیریت یک شغل را از نزدیک مشاهده کنید زیرا احتمالا در کنار صاحب رستوران کار میکنید.

 1. گارسون در رستوران ها

این شغلی است برای افرادی که میخواهند سریعا درآمدی داشته باشند و تجربه با ارزشی در صنعت خوراک کسب کنند. اگر هدفتان تاسیس یک رستوران، کار به عنوان سرآشپز یا صرفا پرداخت هزینه های دانشگاه است این شغل مناسب شماست. بیشتر ساعات کاری روی پا هستید اما درآمد اضافی حاصل از انعام میتواند در حساب بانکی شما تاثیر گذارد.

 1. کار در آبمیوه فروشی

آبمیوه این روزها طرفداران زیادی دارد. میتوانید سریعا در آبمیوه فروشی که در محله تان شروع به کار میکند مشغول به کار شوید. این شغلی مناسب برای کسانی است که علاقه به محصولات طبیعی و شیوه زندگی سالم دارند. یک مزیت بسیار بزرگ این است که بیشتر آبمیوه فروشی ها تقریبا زود تعطیل میکنند و شب های شما آزاد است.

 1. قهوه ساز در کافی شاپ

اگرچه این کار بیشتر نیازمند تجربه قهوه سازی است، اما گزینه خوبی برای دانشجویان است. کافی شاپ ها اکثرا در محوطه دانشگاه وجود دارند پس شما تعداد زیادی از دانشجوها را به علاوه افراد محلی ملاقات میکنید. آمادگی ساعات کاری خیلی زود یا خیلی دیروقت را داشته باشید زیرا بسیاری از کافی شاپ ها ساعات مطالعه دانشجویان باز می باشند.

 1. متصدی بار

اگر آموزش لازم (و سن مناسب) برای کار به عنوان متصدی بار را دارید میتوانید در دوران دانشجویی از آن بهره ببرید. این شغل محیط اجتماعی جالبی دارد و معمولا نزدیک به دانشگاه است و بسته به جایی که کار میکنید، دستمزد خوبی نیز دارد. شب زنده دارها بسیار از این کار لذت میبرند زیرا ساعات شلوغی آن بعد از تاریک شدن هوا است.

 1. پرسنل تهیه غذا

این شغل مناسب افرادی است که موقعیت شغلی منعطف به همراه دستمزد خوب میخواهند. تجربه قبلی در خدمات خوراکی یک امتیاز محسوب میشود. برای هر رویدادی نیز باید به مکان های مختلفی بروید که میتواند گریزی از زندگی روزمره باشد.

 1. توزیع کننده مواد غذایی

بسته به جایی که زندگی میکنید، خودرو های توزیع مواد غذایی میتوانند بسیار زیاد باشند. شانس خود را برای این شغل بافرهنگ شاد امتحان کنید. همچنین میتوانید خدمات پس از فروش مشتریان، تجربه آماده سازی غذا و سفر کردن در حین انجام کار را بدست آورید.

 1. صندوق دار

این موقعیت شغلی بسیار ارزنده است زیرا نیازمند سابقه کار کم یا بدون سابقه کار است و ساعات کاری منعطف (بسته به محل کار) دارد و همچنین در بیشتر شهرهایی که دانشگاه دارند وجود دارد. فریب این عنوان را نخورید: شما باید آماده سازی غذا نیز انجام دهید.

 1. مدیر شبکه های اجتماعی

فکر میکنید وقتتان را با Snapchat و Instagram هدر میدهید؟ در واقع در حال کسب مهارت های مفید بوده اید. از آن مهارت ها برای مدیریت حساب های شبکه های اجتماعی که متعلق به مشاغل محلی است استفاده کنید. بعضی از این کارها را نیز میتوان از راه دور انجام داد که برای دانشجویانی که مشغله زیاد دارند و چندین کار همزمان انجام میدهند بسیار عالی است.

 1. دستیار اجرایی

کار به عنوان دستیار اجرایی روش خوبی برای کسب تجربه در دنیای واقعی است. شرکتی را که میخواهید پس از فارغ التحصیلی در آنجا کار کنید را انتخاب کرده و وارد این شغل شوید. احتمالا در این شغل با فارغ التحصیلان بزرگتر از خودتان کار میکنید و دیدی نسبت به شغل آینده تان بدست می آورید.

 1. کارآموز فروش و بازاریابی

این شغل برای بهتر کردن سابقه کاریتان و دست یافتن به مهارت های ارزشمند بسیار عالی است. همچنین شما میتوانید برای پس از فارغ التحصیلی خود روابط ایجاد کنید. اگرچه در عوض تجربه دستمزد کمی میگیرید اما کارآموزی سرمایه گذاری برای آینده تان است.

 1. وبلاگ نویس

بسیاری از مشاغل، وبلاگ نویس ها را برای ایجاد محتوای جذاب و مرتبط برای وبسایت شان استخدام میکنند. برای این شغل فقط دنبال شرکت های محلی نباشید چونکه معمولا از راه دور و به صورت آنلاین انجام میشود. همچنین میتوانید فعال بوده و وبلاگ های محبوبتان را بررسی کنید و ببینید که آیا به دنبال همکاری هستند یا خیر.

 1. طراح گرافیکی

اگر طراحی شما خوب است و طریقه کار با Adobe Photoshop  و Illusterator را میدانید، موقعیت های شغلی بیشماری برای شما وجود دارد. به عنوان طراح مستقل کار کنید یا محتوا برای مشاغل محلی ایجاد کنید یا در آژانس بازاریابی محلی به عنوان کارآموز فعالیت کنید. دستمزد بسته به شرکت متفاوت است اما ساعات کاریتان منعطف میباشد و از راه دور نیز میتوانید کار را انجام دهید.

 1. کارآموز مهندسی نرم افزار

اگر مهارت کافی به عنوان کارآموز مهندسی نرم افزار را داشته باشید، شرکت های تازه تاسیس به دنبال شما هستند. از این تقاضاها زیاد استفاده کرده و در حین تحصیل تجربه لازم را برای ورود به بازار کار پس از فارغ التحصیلی کسب کنید.

 1. نماینده نشان تجاری

اگر شما شخصیتی دوستانه، پر انرژی، اجتماعی و با انگیزه دارید میتوانید به عنوان نماینده نشان تجاری یک شرکت تازه تاسیس کار کنید. این موقعیت شغلی برای کسانی که میخواهند تجارب متفاوتی کسب کنند بسیار مفید است. شما احتمالا تماس های تجاری میگیرید یا ایمیل های بازاریابی ارسال میکنید یا تراکت هایی پخش میکنید تا شرکت را معرفی کنید. همچنین شانس ارتقای شغل در درون شرکت را دارید.

شغل های مرتبط با تحصیل

 1. دستیار در کتابخانه

کار در کتابخانه از راحتترین شغل هایی است که شما به عنوان دانشجو میتوانید داشته باشید و دلیل آن دستمزد نسبتا زیاد و مکان آن که در محوطه دانشگاه است میباشد. در این موقعیت شغلی شما میتوانید کار در قسمت خدمات مشتریان را تجربه کرده و در بیشتر ساعات کاری با دانشجویان در ارتباط هستید. بهتر از تمامی اینها مدت زمان زیادی است که شما برای انجام تکالیف خود دارید.

 1. نگهبان/ پذیرش دانشگاه

این شغل برای دانشجویانی که دوست دارند تا دیر وقت مطالعه کنند مناسب است. بیشتر کارهای مرتبط با خوابگاه بعد از غروب آفتاب شروع میشوند و حتی تا ساعت 3 صبح نیز ادامه دارند. یکی از بهترین مزایای این شغل این است که شما مجاز هستید در طول ساعات کاری تکالیف خود را انجام دهید. درآمد کسب کرده و در  دروس خود پیشرفت کنید و به طور همزمان به دانشجویان خوش آمد بگویید. این یک موقعیت برد-برد است.

 1. راهنمای سیاحت در محوطه دانشگاه

آیا شما به محوطه دانشگاه علاقه مند هستید؟ میتوانید از این طریق درآمد کسب کنید. در این موقعیت شغلی سخنرانی برای عموم را تجربه کرده و دانش آموزان را ترغیب به ورود به دانشگاه کنید. این شغل بسیار ساده و سرگرم کننده است به شرطی که آمادگی حضور در کل سیاحت را داشته باشید.

 1. دستیار تحقیق

با کار به عنوان دستیار تحقیق برای یکی از استادان خود در رشته ای که به آن علاقه دارید تجربه کسب کنید. بسیاری از این شغل ها درآمد بالایی دارند. مزیت دیگر؟ از آنجا که اکثر تحقیقات در دانشگاه انجام میشود پس مکان کار شما بسیار در دسترس است.

 1. شرکت در مطالعات تحقیقاتی

شما میتوانید به عنوان شرکت کننده در تحقیقات حاضر شده و درآمد کسب کنید. اگرچه این کار به عنوان شغل به حساب نمی آید اما میتوانید هر از چند گاهی از این کار درآمد کسب کنید. به دانشکده روانشناسی رفته و از تحقیقاتی که به دنبال شرکت کننده میگردند مطلع شوید. این کار بسیار ساده و منعطف میباشد و نیاز به هیچ تعهدی ندارد.

 1. مشاور در امور خوابگاه

این شغل حقوق ندارد اما شما میتوانید از اتاق رایگان در طول تحصیل خود استفاده کرده و به اندازه پولی که میتوانید از یک شغل نیمه وقت کسب کنید به همان میزان پول خود را پس انداز کنید. شما شانس این را دارید که از نزدیک با صدها دانشجو در سال ارتباط داشته و دین خود را به دانشگاه نیز ادا کنید.

 1. کار در سالن های غذاخوری دانشگاه

کار در سالن های غذاخوری دانشگاه یا نیازمند تجربه نیست یا تجربه کمی میخواهد و دستمزد بهتری نسبت به کار در دیگر رستوران ها دارد. ممکن است شغل با کلاسی نباشد اما میتوانید درآمد کسب کنید و وعده های غذایی رایگان بخورید که مقدار زیادی در پول و وقت شما صرفه جویی میشود.

شغل هایی با منافع عمومی

 1. راننده و استفاده مشترک از یک خودرو

کار به عنوان پیک و یا استفاده مشترک از یک خودرو میتواند گزینه های خوبی برای شما باشند. Uber و Lyft سرویسهای تاکسی امروزه هستند. Tripda نرم افزاری است که به شما اجازه میدهد به افرادی که مسیرشان با شما یکسان است پیشنهاد دهید تا با شما همسفر شوند. Getaround به شما اجازه میدهد که خودرویتان را هر روز از هفته که میخواهید اجاره دهید. شما همچنین میتوانید به عنوان پیک در یک رستوران محلی یا در Postmates، Doordash، Grubhub، Sprig و ... فعالیت کنید.

 1. صنعتگر

آیا استعداد یا مهارت خاصی دارید که میخواهید به دنیا نشان دهید؟ از طریق فروش لوازم دست ساز خود در وب سایت هایی مثل Etsy و Amazon  درآمد کسب کنید. غذاهای خانگی برای افرادی که از وب سایت های Feastly و Josephine  استفاده میکنند تهیه کنید. فعالیت خود را محدود به اینترنت نکرده و میتوانید غذای خانگی یا لوازم دست ساز خود را در بوتیک های محلی، جمعه بازارها و یا حتی محوطه دانشگاه بفروشید.

 1. هم خانه شدن با شخص دیگر

آیا اتاق اضافی در آپارتمان خود دارید؟ وب سایت هایی مثل Homestay، Airbnb و Flipkey به شما اجازه میدهند که خانه ی خود را به مسافران اجاره دهید. اتاق اضافی خود را در طول روز شکرگزاری و کریسمس که تقاضا (و نرخ ها) افزایش پیدا میکند برای اجاره قرار دهید. این روش بسیار خوبی برای درآمدزایی بدون کار کردن است.

توجه: اگر خانه را با کسی شریک هستید این کار گزینه مناسبی برای شما نیست.

 1. مراقبت از کودکان و سالمندان

وب سایت هایی مثل Sittercity و Urbansitter پیدا کردن مراقب را در نزدیکی محل زندگی شما آسان میسازد. شما همچنین میتوانید پیامی مبنی بر مراقبت از کودکان را بر روی وب سایت Nextdoor قرار دهید. وب سایت Care.com بهترین گزینه برای شماست اگر میخواهید به عنوان مراقب سالمندان فعالیت کنید. ساعات کاری منعطف و درآمد نسبتا بالا این شغل ها را برای دانشجویان بسیار ایده آل میکند.

 1. مراقبت از حیوانات خانگی

علاقه مندان به حیوانات میتوانند وقت خود را با حیوانات خانگی سپری کرده و درآمد کسب کنند. وب سایت مراقبت از سگ ها مثل DogVacay و Rover کارهایی مثل تمیزکاری، مراقبت، پیاده روی و کارهای زیاد دیگری را ارایه میدهد. اگر علاقه مند به مراقبت از گربه ها هستید، وب سایت Holidog خدماتی را هم برای سگ ها و هم برای گربه ها ارایه میدهد. این شغل مناسب افرادی است که مشغله زیاد داشته اما در عین حال میخواهند درآمد کمی نیز داشته باشند.

 1. خدمات خانگی و تمیزکاری

این شغل ها کمکی به سابقه کاری شما نکرده اما میتوانید درآمد اضافی از آنها کسب کنید. در اینجا تعدادی سایت برای شما قرار داده شده است.

 • وب سایت Bellhops خدمات اسباب کشی ارایه میدهد.
 • وب سایت Jobrunners خدمات تمیزکاری، پیک، پشتیبانی و تعمیراتی ارایه میدهد.
 • وب سایت Handy مخصوص تمیزکاری خانه و تعمیرات است.
 • وب سایت TaskRabbit خدمات متنوعی از اسباب کشی گرفته تا برنامه ریزی مراسم ارایه میدهد.
 1. شغل آزاد

اگر شما در حرفه ای تخصص و خلاقیت دارید میتوانیدکار خود را شروع کرده و به صورت مستقل در حین تحصیل کار کنید. Fiverr و Upwork بازارهای بزرگی برای تمامی شغل های آزاد به حساب می آیند. BlogMutt به وبلاگ نویس ها کمک میکند تا کار خود را شروع کرده و وارد دنیای حرفه ای شوند. Freelancer مکانی است که شما میتوانید مهارت خود را تبلیغ کرده و به استخدام افراد ماهر درآیید.