به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه، همه‌ی ما در برخی مواقع، به‌عمد انتخاب‌هایی می‌کنیم و بعد، دیگر به آن‌ها فکر نمیکنیم؛ اما همچنان به انجام دادنشان ادامه میدهیم؛ البته، اغلب این‌چنین اتفاق می‌افتد. اما در برخی مواقع دیگر نیز، هوشیارانه تصمیم میگیریم که چه میزان غذا بخوریم؛ هنگامیکه به اداره رسیدیم، بر چه‌چیزی تمرکز کنیم؛ در چه فواصلی، نوشیدنی میل کنیم یا چه زمانی به ورزش دو برویم؛ اما پس از مدتی، دیگر انتخاب نمی‌کنیم و به‌طور خودکار رفتار می‌کنیم. این روند نتیجه‌ی طبیعی عصب‌شناسی مغز ماست و با درک اینکه چگونه این اتفاق رخ میدهد، می‌توانیم الگوهای لازم را بازسازی کنیم؛ البته، این بار به همان نحوی که خودمان می‌خواهیم.

متأسفانه هیچ مجموعه‌ی مشخص و تضمین‌شده‌ای وجود ندارد که برای همه مؤثر واقع شود. می‌دانیم که عادت ریشه‌کن نمی‌شود؛ پس باید جایگزین شود و می‌دانیم که هنگام اِعمال قاعده‌ی طلایی تغییر عادت، عادات تأثیرپذیرتر می‌شوند. چنانچه همان محرک و همان پاداش را حفظ کنیم، امکان ایجاد کار تکراری و روزمره‌ی تازه‌ای ‌وجود دارد؛ اما این کافی نیست. برای اینکه عادت تغییر‌کرده بماند؛ افراد باید باور داشته باشند که تغییر امکان‌پذیر است و آن باور اعتقاد داشته باشند.

اراده برای پیداکردن اعتقاد، مهم‌ترین عامل در ایجاد اعتقاد برای تغییر است.

یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای ایجاد اعتقاد، مسئله ی عادات است. عادات همان عواملی‌اند که به ما امکان می‌دهند کاری برای نخستین بار با سختی انجام دهیم، اما همان برایمان به ‌زودی راحت و راحت‌تر شود، سپس آن را تمرین کافی، نیمه مکانیزه و در نهایت بدون هیچ‌گونه هوشیاری خاصی(ناخوادآگاه) به انجام برسانیم.

هنگامی‌که افراد تعیین می‌کنند چه کسی باشند آنگاه به‌سمت راهی پیش می‌روند که آن را تمرین کرده‌اند؛ دقیقاً مانند برگه‌ی کاغذ یا کتی که وقتی یک‌بار تا یا مچاله می‌شود؛ پس از آن برای همیشه به همان جهت تا می‌شود.

اگر اعتقاد دارید که می‌توانید تغییر کنید چنانچه آن را به عادت تبدیل کنید، تغییر واقعیت پیدا خواهد کرد؛ این قدرت واقعی عادت است. این اعتقاد حقیقت دارد که عادات شما همان چیزهایی‌ هستند که شما می‌خواهید باشند. این اعتقاد که انتخاب عادات عملی ناگزیر است، نه‌تنها واقعی نیست، بلکه اجتناب‌ناپذیر به‌نظر برسد. نحوه‌ی تفکر ما از روی عادت به خودمان و محیط پیرامونمان، دنیای محل زندگی‌مان را می‌آفریند.

انتهای پیام/