site address ir

پایگاه خبری شصت دقیقه

اخبار حوزه کسب و کار و کارآفرینی

شنبه 2 مرداد 1400, Saturday 24 July 2021

سرخط خبرها:

کد خبر: 15160
منتشر شده در شنبه, 23 فروردين 1399 - 23:31
تعداد ديدگاه: 0

کتاب «سرعت ریسک: درس‌هایی از زندگی و سال‌ها کار در حوزه حسابرسی داخلی» توسط انجمن حسابرسان داخلی ایران منتشر شد. این کتاب توسط ریچارد اف. چمبرز تألیف و ازسوی «محمد غواصی کناری» و «وحید منتی» به زبان فارسی برگردانده شده است.  

 
انتشار کتاب « سرعت ریسک »

ریچارد اف. چمبرز رئیس حال حاضر انجمن حسابرسان داخلی آمریکا (IIA) است که این انجمن بیش از ۲۰۰ هزار عضو در سراسر جهان دارد. به گواه برخی از نشریات معتبر، چمبرز در زمره یکی از ۱۰۰ نفر تاثیرگذارترین افراد در شکل‌گیری و پیشرفت حرفه حسابداری در جهان است. در کتاب مزبور عصاره بیش از ۴ دهه تجربیات چمبرز در حوزه حسابرسی داخلی، عرضه می‌شود. از مهم‌ترین سوابق وی می‌توان به حسابرسِ دیوان محاسبات ایالات‌متحده، مدیر ارشد حسابرسی قرارگاه نظامی آمریکا، مدیر ارشد حسابرسی ارتش آمریکا، معاون بازرس کل اداره خدمات پستی آمریکا، معاون رئیس هیات‌مدیره مرکز آموزش انجمن حسابرسان داخلی و رهبر رویه‌های ملی موسسه حسابرسی پرایس‌واترهاوس‌کوپرز، نام برد.

کتاب مزبور در ۲۹۶ صفحه و ۱۶ فصل نگارش شده است. فصل اول به معرفی دورنمایی از مسیر حسابرسی ریچارد چمبرز به همراه تجارب و دستاوردهای وی، تشریح تازه‌های مسیر حسابرسی نظیر سرعت ریسک، پیامدهای حسابرسی فرهنگ‌سازمانی، نوآوری فناوری و تبدیل‌شدن به مشاوری مورد اعتماد، می‌پردازد. در فصل دوم، ویژگی‌های حسابرسان داخلی موفق در سه گروه ویژگی‌های شخصی (۱- استقامت اخلاقی، ۲- نتیجه‌گرایی، ۳- کنجکاوی ذهنی و ۴- روشنفکری یا گشودگی ذهن)، ویژگی‌های ارتباطی (۱- ارتباطات فعال، ۲- روابط خردمندانه و ۳- رهبری الهام‌بخش) و ویژگی‌های حرفه‌ای (۱- تفکر انتقادی و ۲- تخصص فنی)، موردبحث قرار می‌گیرد. فصل سوم به ذی‌نفعان حسابرسان داخلی پرداخته و در ادامه به پنج باوری اشاره می‌شود که مدیریت و اعضای کمیته حسابرسی شاید تمایل نداشته باشند با حسابرسان داخلی در میان بگذارند. علاوه ‌بر این، علائم کاهش حمایت ذی‌نفعان نیز موردبحث قرار می‌گیرد. فصل چهارم در رابطه با ماهیت ارزش برای حسابرسان داخلی، گزاره ارزش‌افزایی و راهبرد حسابرسی داخلی است. ازجمله مطالب قابل‌توجه در فصل پنجم، اهمیت شم‌ارتباطی و مثلث روابط است. فصل ششم به مباحثی در زمینه اصول اساسی ریسک، اهمیت ارزیابی ریسک، ارزش ارزیابی ریسک برای ذی‌نفعان، اطمینان‌بخشی درباره اثربخشی مدیریت ریسک، گسترش افق ریسک و حسابرسی سیرک اختصاص دارد. فصل هفتم به ضرورت حسابرسی همگام با سرعت ریسک پرداخته است. در فصل هشتم، نحوه بهره‌گیری حسابرسی داخلی از نوآوری در صورت بروز اختلال در رویدادها، فعالیت‌ها یا فرآیندها موردبحث قرارگرفته است. فصل نهم به برقراری ارتباط مؤثر به‌عنوان یکی از اصول اساسی اجرای حرفه‌ای حسابرسی داخلی می‌پردازد. در ادامه به نکاتی درخصوص جلسه شروع بازدید و اهمیت ارتباط مستمر اشاره‌شده است. فصل دهم بر اهمیت برنامه‌ریزی و ارائه نکات مهم در این خصوص، استوار است. در فصل یازدهم، راهبردهای کاهش زمان کلی چرخه حسابرسی و در فصل دوازدهم، چالش‌های مرسوم در فرآیند گزارشگری و راهبردهای مقابله با چالش به‌موقع بودن گزارش‌های حسابرسی به بحث گذاشته شده است. فصل سیزدهم، به نقش حسابرسان داخلی در حسابرسی فرهنگ پرداخته است. نکات قابل‌توجه در فصل چهاردهم، اهمیت اخلاق در حسابرسی داخلی و خصایص حسابرسان داخلی با اخلاق (۱- صداقت، ۲- شجاعت، ۳- پاسخگویی، ۴- همدلی، ۵- قابل‌اعتماد بودن، ۶- محترم بودن و ۷- کنش‌گرایی) است. فصل پانزدهم، به چرایی وقوع تقلب و اهمیت قدردانی از دستاوردهای افراد، می‌پردازد. در نهایت، فصل شانزدهم به اهمیت ایجاد رابطه معتمدانه با هیات‌مدیره و مدیریت و تشریح ویژگی‌های مشاوران مورد اعتماد، اختصاص‌یافته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پذیرش آگهی در پایگاه خبری 60 دقیقه
آرمین افق
هلدینگ آرمین افق

آخرین اخبار

گزارش تصویری